RRK’s Juleudstilling 29. november 2014 i Erritsø Hallen, Fredericia

Dommer: Anna Sofie Gothen (DK)


BIR: DKCH KLBCH Rex Ventors Talulah K

BIM: INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH
          KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08
          KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11 NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
          Tusani Cool Bakari

Bedste Baby: Hamza
Bedste Hvalp: Kinyemi Kilimanjaro K-Him Kijana
Bedste Veteran: INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH
                               LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07
                               DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11
                               NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
                               Tusani Cool Bakari

Bedste Opdrætsklasse: Kennel Hazinas

 

Bedste hanklasse placeringer

1

INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11
NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
Tusani Cool Bakari

2

DKCH Hazinas 6th Fulani Ajabu By U

3

Ikimba Jambo Mandela

4

Hazinas 6th Fadhili Ajabu By U
Bedste tæveklasse placeringer

1

DKCH KLBCH Rex Ventors Talulah K

2

LP1 RBM Bikita's Legacy Anaya

3

DKCH Rally-ØLP1 LP2 Rally-B KLBCH Linnemann Bikita

4

Akizuri Titi Bizi
Babyklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1
Bedste Hvalp (13 point)
Hamza Karin &
Mogens Andersen
Marianne &
Birger Idoff Deleuran
Babyklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
L
(3 point)
Dafinathazip Karin &
Mogens Andersen
Karin &
Mogens Andersen
Hvalpeklasse Hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1
(10 point)
Akizuri Cebisani By Argos Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Gina Nielsen &
Per Andersaen
Ikke mødt Akizuri
Chumani By Argos
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Ikke mødt Nemoyo Wangu
Amore Rio Reiser
Alexandra Blaumann, DE Alexandra Blaumann, DE
Hvalpeklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1
Bedste Hvalp (13 point)
Kinyemi Kilimanjaro
K-Him Kijana
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Dorthe Jøker
SL/2
(8 point)
Jockular Alkina C.J.M.
Coppens-Janssens
Caroline Larsen
SL/3
(7 point)
Kinyemi Kilimanjaro
K-Him Kinshasa
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Helle Cornelius-Knudsen + Ny Knudsen
Ikke mødt Spirit Of Ishtar
Don't Tell Granny
Amelie Boode &
Michael Törneman, SE
Lena Carlsson +
Lis Sølyst Landgreen
Juniorklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
(13 point)
Bitte-Nus Laini Kito Vibeke Poulsen Vibeke Østergaard & Christian Espeløv Hansen
Very Good 2
(6 point)
Hawkinsara
Caesar-Chengetu
Monika Kolb, DE Karin Hessel Madsen
Mellemklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 3
Cert
Ikimba Jambo Mandela Marianne Gellin, FI Gabriele Hill, DE
Excellent 2 Matumaini Bahati Utano Carina Graucob, DE Gabriele &
Reno Jettkannt, DE
Excellent 3
(7 point)
Lewanika Inkosi Helle +
Sophie Amalie Lauridsen
Annette &
Nicolas Hansen
Ikke mødt Shavanos One And Only Dreamcatcher Hanne Neergaard, NO Alexandra Blaumann, DE
Ikke mødt Lewanika Induna Helle +
Sophie Amalie Lauridsen
Mia Rønning &
Carsten Ishøy
Åbenklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 4
R-Cert (18 point)
Hazinas 6th
Fadhili Ajabu By U
Lena Carlsson Anna Fricke &
Knud Christensen
Excellent 2, CK Westway's
Esquire By Orlando
Karin Persson, SE Karin Persson, SE
Excellent 3 Red Hot Line
Kilimanjaro King Tambo
Tatyana Volkova, UA Gabriele Hill, DE
Excellent 4 (6 point) Safero Abasi Marianne Kreft, DE Pia Rasmussen
Excellent (5 point) Kuzonga's Hamisi Aslan Jo-Ann Nielsen Christina Andersen
Championklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 2
Klubcert (25 point)
DKCH Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U
Lena Carlsson Annette & Peter Haugaard-Rosenfeldt
Excellent 2, CK
(11 point)
DKCH KLBCH
Hazinas 4th Ajabu
Lena Carlsson Karina Møller &
Lars Pantung
Excellent 3
(7 point)
DKCH Kinyemi
At Inkiru Valley's Izaan
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Caroline Larsen +
Helle Cornelius-Knudsen
Veteranklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 1
Bedste Veteran, BIM
(33 point)
INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11 NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
Tusani Cool Bakari
Monika Tusanova, SK Netti Gorosch &
Poul H. Jensen
Excellent 2
(8 point)
DKCH DEVDHCH DECH KLBCH DKVV12 DKVV13 NORDVV12 DEJCH
M'gongo Tasu A'mwisho
Klaus Lambæk Ane Marie V. Vilhelmsen
Juniorklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
(13 point)
Bitte-Nus Laini Penya Vibeke Poulsen Heidi & Flemming Brüggenbusch
Excellent 2
(8 point)
Paerdecroon
Empress Embrace
H. P. Salm, NL Lene Tornkjær
Excellent 3 (7 point) Shangalia Avani Kamili Carmen Meissner, DE Dorte Kristensen
Mellemklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 4
R-Cert (18 point)
Akizuri Titi Bizi Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Mads Roed Rasmussen
Excellent 2, CK
(11 point)
Zindika My Lucky Star Cheyenne T Caroline Larsen Caroline Larsen
Very Good 3
(5 point)
Lewanika Idanayi Helle +
Sophie Amalie Lauridsen
Helle Lauridsen
Åbenklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 2
Cert, Ny DKCH, (25 point)
LP1 RBM
Bikita's Legacy Anaya
Susanne bech-Hansen Susanne Bech-Hansen
Excellent 2, CK (11 point) Hazinas 6th Farida By U Lena Carlsson Ulla Holm-Pedersen
Excellent 3 (7 point) Safero A'inja Marianne Kreft Ane Marie V. Vilhelmsen
Excellent 4 (6 point) Hazinas 6th Fidela By U Lena Carlsson Lena Carlsson
Very Good (3 point) Kinyemi At Awesome Valley's G'anaya Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nanna-Marie Svendsen & Christian Ankerfeldt
Very Good (3 point) Bitte-Nus Kifani Zari Vibeke Poulsen Vibeke Poulsen
Championklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 1
BIR (38 point)
DKCH KLBCH
Rex Ventors Talulah K
Veronica Thorén, SE Nada Nikolic +
Caroline Larsen
Excellent 2, CK, Btkl. 3
(20 point)
DKCH Rally-ØLP1 LP2 Rally-B KLBCH Linnemann Bikita Lykke & Lorenz Linnet Susanne bech-Hansen
Excellent 3, CK
(10 point)
DKCH DEVDHJCH DEBDJSG Red Hot Line
Flaming Star Sevilla
Tatyana Volkova, UA Nada Nikolic
Ikke mødt INTCH DEVDHCH DECH Manayakaya Bayona Zuri Gesina
Dr. Schomerus, ES
Alexandra Blaumann, DE
Veteranklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1
(10 point)
DKCH KLBCH Springvalley's
Athena Olympia
Marie Cotton &
Jeannine Happi, US
Nada Nicolic +
Helene Cortsen
Very Good 2
(6 point)
DKCH DEVDHCH INTCH KLBCH Rally-B
M'gongo Surú Basobi
Klaus Lambæk Rikke Sehested &
Mads Roed Rasmussen
Udenfor Bedømmelse tæver
  Navn Opdrætter Ejer
  Kinyemi
At Inkiru Valley's Inubia
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Helene Cortsen +
Nanna-Marie Svendsen
Opdrætsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Opdrætter
Bedste Opdrætsklasse
Hædres Præmie
Ærespræmie
(10 point)
Kennel Hazinas Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U

Hazinas 6th Fidela By U

DKCH KLBCH
Hazinas 4th Ajabu

DKCH
Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U
Lena Carlsson