Årets Baby/Hvalp han       Årets Baby/Hvalp tæve    
Navn Point     Navn Point  
1 Akizuri Chumani By Argos 52   1 Shangalia Avani Kamili 52  
2 Kianga Amali Calvin 52   2 Jokular Alkina 49  
3 Lewanika Jambo Habari 37   3 Kinyemi Kilimanjaro K-Him Kinshasa 36  
4 Akizuri Cebisani By Argos 34   4 Spirit Of Ishtar Don't Tell Granny 22  
5 Hamza

33

  5 Kinyemi Kilimanjaro K-Him Kijana 13  

6

Ni'Akoya Kougar Catch

13

 

6

Thukela Barika By Caito 13  

7

     

7

Zara of the Praide Lands

11

 
8       8 Ni'Akoya Kougar Desire

10

 
9       9 Dafinathazip

3

 
             
Årets Junior Han       Årets Junior tæve    
Navn Point     Navn Point  
1 Bitte-Nus Laini Kito 66   1 Zindika My Lucky Star Cheyenne T 128  
2       2 Shangalia Avani Kamili 79  
3       3 Jockular Alkina

71

 
4       4 Mankoya's Jolly Jazzi

46

 
5       5 Bitte-Nus Laini Penya

29

 
6       6 Kinyemi Kilimanjaro K-Him Kinshasa

25

 
7       7 Paerdecroon Empress Embrace

22

 
8       8 Kinyemi Kilimanjaro K-Him Kijana

20

 
             
Årets Mellemklasse Han       Årets Mellemklasse tæve    
Navn Point     Navn Point  
1 Bitte-Nus Laini Kito 59   1 Zindika My Lucky Star Cheyenne T 125  
2 Lewanika Inkosi 39   2 Akizuri Titi Bizi 109  
3 Lewanika Induna 28   3 Mankoya's Jolly Jazzi

51

 
4       4 Lewanika Idanayi

25

 
5       5      
             
Årets Åbenklasse han       Årets Åbenklasse tæve    
Navn Point     Navn Point  
1 Hazinas 6th Fulani Ajabu By U 96   1 Safero A'inja 64  
2 Hazinas 6th Fadhili By U

30

  2 Hazinas 6th Fanela By U 54  
3 Safero Abasi

29

  3 Hazinas 6th Farida By U 50  
4 Kuzonga's Hamisi Aslan

28

  4 Bikita's Legacy Anaya 38  
5 Mbwa Mzuri's Chefu

18

  5 Bitte-Nus Kifani Zari 38  
6       6 Hazinas 6th Fanikia By U 37  
7       7 Hazinas 6th Fidela By U 36  
8       8 Akizuri Titi Bizi 35  
9       9 Kinyemi At Inkiru Valley's Indiya 22  
10       10 Lewanika Idanaya

17

 
11       11 Kuzonga's Holly Cikma

13

 
12       12 Lewanika Inkosazana

13

 
             
Årets Championklasse han       Årets Championklasse tæve    
Navn Point     Navn Point  
1 Hazinas 6th Fulani Ajabu By U 93   1 Rex Ventors Talulah K 158  
2 Kinyemi At Inkiru Valley's Izaan 73   2 Red Hot Line Flaming Star Sevilla 131  
3 Hazinas 5th Abuya 60   3 Linnemann Bikita 64  
4 Hazinas 4th Ajabu

54

  4 Kinyemi Nianzi Hunting Himalaya 28  
5 Akizuri Ika Asani

37

  5 Hazinas 4th Tafika 25  
             
Årets Veteranklasse han       Årets Veteranklasse tæve    
Navn Point     Navn Point  
1 Tusani Cool Bakari 96   1 M'gongo Surù Basobi 63  
2 M'gongo Tasu A'mwisho 54   2 Springvalley's Athena Olympia 48  
3 Inanda Mellberg Edelrood 26   3      
4 Kuzonga's D'uncas Of Embo 13   4      
5       5      
             
Årets Exteriør Hund        Årets Eksteriør Hund    
Hanner       Tæver    
Navn Point     Navn Point  
1 Tusani Cool Bakari 146 BIM 1 Zindika My Lucky Star Cheyenne T 159 BIR
2 Hazinas 6th Fulani Ajabu By U 136   2 Rex Ventors Tallulah K 158  
3 Bitte-Nus Laini Kito 84   3 Red Hot Line Flaming Star Sevilla 131  
4 Kinyemi At Inkiru Valley's Izaan 73   4 Akizuri Titi Bizi 109  
5 M'gongo Tasu A'mwisho 73   5 Safero A'inja 102  
6 Hazinas 5th Abuya 60   6 M'gongo Surù Basobi 89  
7 Hazinas 4th Ajabu 54   7 Mankoya's Jolly Jazzi 82  
8 Lewanika Inkosi 39   8 Shangalia Avani Kamili 79  
9 Akizuri Ika Asani 37   9 Springvalley's Athena Olympia 74  
10 Hazinas 6th Fadhili By U 30   10 Jockular Alkina 71  
11 Mbwa Mzuri's Chefu 30   11 Linnemann Bikita 64  
12 Safero Abasi 29   12 Hazinas 6th Fanela By U 54  
13 Kuzonga's Hamisi Aslan

28

  13 Hazinas 6th Farida By U 50  
14 Lewanika Induna

28

  14 Bitte-Nus Laini Penya 42  
15 Kianga Amali Calvin

7

  15 Lewanika Inkosazana 41  
16       16 Bikita's Legacy Anaya 38  
17       17 Bitte-Nus Kifani Zari 38  
18       18 Hazinas 6th Fanikia By U 37  
19       19 Hazinas 6th Fidela By U 36  
20       20 Lewanika Idanayi 34  
21       21 Kinyemi Nianzi Hunting Himalaya 28  
22       22 Hazinas 4th Tafika 25  
23       23 Kinyemi Kilimanjaro K-Him Kinshasa

25

 
24       24 Kinyemi At Inkiru Valley's Indiya 22  
25       25 Paerdecroon Emprewss Embrace

22

 
26       26 Kinyemi Kinshasa K-Him Kijana

20

 
             
Årets Opdrætter       Årets Opdrætter af BIM    
Navn       Navn    
Kennel Zindika       -    
             
             
Årets Opdrætsklasse       Årets Avlsklasse    
Navn Point     Navn Point  
1 Kennel Hazinas 30   1 Hazinas 4th Tafika 30  
2 Kennel Kinyemi

8

  2 Tusani Cool Bakari 10  
3       3 Springvalley's Athena Olympia 8  
             
Point er tildelt i henhold til RRK's regler, som findes på hjemmesiden www.ridgebackklub.dk eller   
kan fås ved henvendelse til udstillingsudvalget.        
Denne opgørelse medtager resultater til og med udstillingen i Stepping 14.05.2015    
Er der uoverensstemmelse mellem dine pointtal og denne liste, bedes du venligst sende dine kom-  
mentarer til Poul H. Jensen, Vindebyørevej 5, 5700 Svendborg evt. via buksie@buksie.dk