DKKs Internationale Udstilling 15. August 2015 på Bornholm

Dommer: Barbara Müller (CH)


BIR + BIG: NOCH Shavano's One And Only Barrak Ny DKCH

BIM: Zindika My Lucky Star Cheyenne T Ny DKCH

Bedste Veteran + BIS4-Veteran: INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH
                                                            NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH
                                                            DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07DKKV10 DKKV13
                                                            DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11
                                                            NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
                                                            Tusani Cool Bakari

Bedste Opdrætsklasse: Kennel Kinyemi

Bedste hanklasse placeringer

1

NOCH Shavano's One And Only Barrak

2

INTCH DKCH SECH NOCH NORDCH NORDJV12
Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling of Courage

3

Ikimba Jambo Mandela

4

INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11 NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
Tusani Cool Bakari
Bedste tæveklasse placeringer

1

Zindika My Lucky Star Cheyenne T

2

African Hunters Amazing Catwoman

3

INTCH NORDCH NOCH SECH FICH SEJV13 NV14 Shavano's One And Only Winnie

4

Jockular Alkina

 

Hvalpeklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Ikke mødt Bovijo She's a Mystery Carol Rorr, GB Hanne Neergaard, NO
Mellemklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK Ringerike Mia Mikeno Elisabeth Dusbaba, NL Elisabeth Dusbaba, NL
Excellent 2
(8 point)
Akizuri Chumani by Argos Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Very Good 3
(5 point)
Kianga Amali Calvin Simone
Korf-Gellermann, DE
Bettina
Filtenborg-Barnkob
Åbenklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 3, R-Cert Ikimba Jamboo Mandela Marianne Gellin, FI Gabriele Hill, DE
Excellent 2, CK SEVCH
Kadamo Fire And Ice
Karin Fürst, SE Petra Johansson, SE
Excellent 3
(7 point)
Bitte-Nus Laini Kito Vibeke Poulsen Vibeke &
Christian Hansen
Excellent 4 Lionridge's Sir Ibsen Bodil
Söderström Thorid, SE
Anders Thomasson, SE
Championklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 1 Cert, CACIB, BIR, BIG
Ny DKCH
NOCH Shavano's
One And Only Barrak
Hanne &
John A. Neergaard, NO
Hanne Neergaard, NO
Excellent 2, CK, Bhkl. 2
R-CACIB
INTCH DKCH SECH NOCH NORDCH NORDJV12
Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling of Courage
Jane M. Gertzen, US Margareta Lantz, SE
Excellent 3 SEVCH SECH DKCH Mankoya's Incredible Idde By Gambo Birgitta Ebkar, SE Malin Jönsson, SE
Excellent 4
(6 point)
DKCH SLCH DEVDHCH Akizuri Ika Asani Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Excellent
(5 point)
DKCH Kinyemi
At Inkiru Valley's Izaan
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Caroline Larsen +
Helle Cornelius-Knudsen
Ikke mødt SECH SEVCH DKCH FICH NORDCH Djungelkattens K-Nineridged Klever Ann-Marie Hilding, SE Madelaine Rörström, SE
Veteranklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 4
Bedste Veteran, BIS4-Veteran
(18 point)
INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11 NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
Tusani Cool Bakari
Monika Tusanova, SK Netti Gorosch &
Poul H. Jensen
Juniorklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 4,
(18 point)
Jockular Alkina C. J. M. Coppens-Janssens, NL Caroline Larsen
Excellent 2 Shavano's
Proud to be Cawa
Hanne &
John A. Neergaard, NO
Hanne Neergaard, NO
Excellent 3
(7 point)
Kinyemi Kilimanjaro
K-Him Kinshasa
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Helle Cornelius-Knudsen + Ny Knudsen
Very Good 4
(4 point)
Kinyemi Kilimanjaro
K-Him Kaleela
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Karina Andersen
Ikke mødt That's Obvious
Absolut Lady in Red
Madelaine Rörström, SE Gunnar Akkoc +
Madelaine Rörström, SE
Mellemklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK (13 point) Shangalia Avani Kamili Carmen Meissner, DE Dorte Kristensen
Åbenklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 1, Cert, CACIB, BIM
Ny DKCH
(33 point)
DEVDHJCH DEJCH
Zindika My Lucky Star Cheyenne T
Caroline Larsen Caroline Larsen
Excellent 2, CK, Btkl. 2, R-Cert, R-CACIB African Hunter's
Amazing Carwoman
Karin Frostemo, SE Monica Andersson, SE
Excellent 3, CK (10 point) Hazinas 6th Fidela by U Lena Carlsson Lena Carlsson
Excellent 4
(6 point)
Akizuri Titi Bizi Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Mads Roed Rasmussen
Excellent
(5 point)
Kinyemi
At Inkiru Valley's Indiya
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Helle Cornelius-Knudsen & Flemming Ørnø
Very Good Lionridge's Lady Isolde Bodil Söderström, SE Caroline Pålsson, SE
Ikke mødt Billinge Gårds
Ifertayo Ya Obelix
Helena Färlevik, SE Helena Färlevik, SE
Championklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 3 INTCH NORDCH NOCH SECH FICH SEJV13 NV14
Shavano's
One And Only Winnie
Hanne &
John A. Neergaard, NO
Hege Dufseth, NO
Excellent 2, CK
(11 point)
DKCH DEVDHJCH Red Hot Line Flaming Star Sevilla Tatyana Volkova, UA Nada Nikolic
Excellent 3 SECH
Emoyeni's Dot Tinotenda
Susan +
Johanna Falk, SE
Ninni Stener, SE
Ikke mødt DKCH Billinge Gårds Fauziya Ya Caran Helena Färlevik, SE Helena Färlevik, SE
Veteranklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
(13 point)
DKCH DEVDHCH INTCH M'gongo Suri Basobi Klaus Lambæk Rikke S. Rasmussen &
Mads R. Rasmussen
Excellent 2, CK
(11 point)
DKCH Springvalley's Athena Olympia Marie Cotton &
Jeannine Happi, US
Nada Nikolic +
Helene Cortsen
Opdrætsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Opdrætter
Bedste Opdrætsklasse
Hædres Præmie
DK's Ærespræmie
(10 point)
Kennel Kinyemi DKCH Kinyemi
At Inkiru Valley's Izaan

Kinyemi Kilimanjaro
K-Him Kinshasa

Kinyemi Kilimanjaro
K-Him Kaleela

Kinyemi
At Inkiru Valley's Indiya
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard