DKK’s Internationale Udstilling 16. august 2014 på Bornholm

Dommer: Eva Jönsson (SE)

 

 

BIR + BIG3: SECH FICH SEVCH Akeba African Hunters Magmabona Ny DKCH+NORDCH+INTCH

BIM: SECH FICH NOJV12 Mankoya's Incredible Ike By Gambo Ny DKCH+NORDCH+INTCH

Bedste hanklasse placeringer

1

SECH FICH NOJV12 Mankoya's Incredible Ike By Gambo

2

SECH DKCH NORDJV12 Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling Of Courage

3

-

4

-
Bedste tæveklasse placeringer

1

SECH FICH SEVCH Akeba African Hunters Magmabona

2

DEVDHJCH DEJCH Zindika My Lucky Star Cheyenne T

3

SECH FICH Kangelani's Impressive Inka

4

DKCH DEVDHJCH Red Hot Line Flaming Star Sevilla
Babyklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1, Bedste Baby (13 point) Akizuri
Chumani By Argos
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Babyklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1 (10 point) Kinyemi Kilimanjaro
K-Him Kinshasa
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic + Ny +
Helle Cornelius-Knudsen
Hvalpeklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1, Bedste Hvalp (13 point) Kianga Amali Calvin Simone
Korf-Gellermann, DE
Bettina
Filtenborg-Barnkob
Championklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 1, Cert, CACIB, BIM, Ny DKCH + NORDCH + INTCH SECH FICH NOJV12 Mankoya's Incredible Ike By Gambo Birgitta Ebkar, SE Birgitta Eblar, SE
Excellent 2, CK, Bhkl. 2, R-CACIB SECH DKCH Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling Of Courage Jane M. Gertzen, US Margareta Lantz, SE
Excellent 3 (7 point) DKCH Kinyemi
At Inkiru Valley's Izaan
Nada Nikolic Nada Nikolic +
Caroline Larsen +
Helle Cornelius- Knudsen
Very Good 4 (4 point) DKCH SECH DEVDHCH SLCH UHP RBM RVM
Akizuri Ika Asani
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Ikke mødt SECH DKCH Spirit Of Ishtar Caran D'ache Amelie Boode &
Michael Törneman, SE
Amelie Boode &
Michael Törneman, SE
Juniorklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 2, R-Cert
(25 point)
DEVDHJCH DEJCH
Zindika My Lucky Star Cheyenne T
Caroline Larsen Caroline Larsen
Excellent 2 Bitt-Nus Laini Zalika Vibeke Poulsen Mia Gustafsson, SE
Mellemklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Very Good 1 (8 point) Akizuri Titi Bizi Stinne Elgaard Mads Roed Rasmussen
Ikke mødt Stenänga Inez Ai'fumo Margareta Lantz, SE Margareta +
Malin Lantz, SE
Åbenklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Very Good 1 Inanda Mellberg Dorothea Of Rold Marie Wijkander, SE Inger Rolander, SE
Very Good 2 (6 point) Kinyemi
At Inkiru Valley's Indiya
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Helle Cornelius-Knudsen & Flemming Ørnø
Championklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 1, Cert, CACIB, BIR, BIG3, Ny DKCH + NORDCH + INTCH SECH FICH SEVCH
Akeba African Hunters Magmabona
Eva Dufková, CZ Karin Frostemo, SE
Excellent 2, CK, Btkl. 3
R-CACIB
INTCH SECH FICH Kangelani's Impressive Inka Marit Hjartøy, NO Birgitta Ebkar, SE
Excellent 3, CK, Btkl. 4
(15 point)
DKCH DEVDHJCH Red Hot Line Flaming Star Sevilla Tatyana Volkova, UA Nada Nikolic
Excellent 4, CK
(9 point)
DKCH KLBCH DEVDHCH
Rex Ventors Talulah K
Veronica Thorén, SE Nada Nikolic +
Caroline Larsen
Veteranklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1
Bedste Veteran (10 point)
DKCH KLBCH Springvalley's
Athena Olympia
Marie Cotton &
Jeannine Happi, US
Nada Nicolic +
Helene Cortsen
Excellent 2 (8 point) DKCH DEVDHCH INTCH KLBCH Rally-B
M'gongo Surú Basobi
Klaus Lambæk Rikke Sehested &
Mads Roed Rasmussen