DKKs Internationale Udstilling 8. februar 2015 i Fredericia

Dommer: Andrzej Stepinski (PL)


BIR + BIG4: DKCH SECH NOCH FICH NORDCH NORDJV13 KBHV13 NOJV13 NORDV14 KBHV14
                      Empress Zoë By Luanda

BIM: DKCH Kinyemi At Inkiru Valley's Izaan
 

Bedste Hvalp + BIS4-Hvalp: Jokular Alkina

Bedste Veteran + BIS3-Veteran: INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH
                                                            NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH
                                                            DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07DKKV10 DKKV13
                                                            DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11
                                                            NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
                                                           Tusani Cool Bakari

Bedste hanklasse placeringer

1

DKCH Kinyemi At Inkiru Valley's Izaan

2

DKCH SECH NORDJV12 Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling of Courage

3

INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11
NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
Tusani Cool Bakari

4

Ikimba Jambo Mandela
Bedste tæveklasse placeringer

1

DKCH SECH NOCH FICH NORDCH NORDJV13 KBHV13 NOJV13 NORDV14 KBHV14 Empress Zoë By Luanda

2

Emoyeni's Dot Tinotenda

3

Saimon's Praide Ecstasy of Felicity

4

Akizuri Titi Bizi
Hvalpeklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1
(10 point)
Hamza Karin &
Mogens Andersen
Marianne &
Birger Idoff Deleuran
SL/2
(8 point)
Akizuri Cebisani By Argos Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Gina Nielsen &
Per Andersen
Hvalpeklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1
Bedste Hvalp, BIS4-Hvalp
(13 point)
Jokular Alkina C.J.M.
Coppens-Janssens, NL
Caroline Larsen
SL/2
(8 point)
Zara Of The Pride Lands D. van Rooij, NL Kirja Sørensen &
Per Hansen
Juniorklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1 Eragon Bawean's Hope Katerina Hubonovà, CZ Jens Schirmer
Mellemklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 4
Cert
Ikimba Jambo Mandela Marianne Gellin, FI Gabriele Hill, DE
Excellent 2 Billinge Gårds
Jakhi ya Gilgamesh
Helena Färlevik, SE Rickard Frej, SE
Åbenklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1 Red Hot Line
Kilimanjaro King Tamboti
Tatyana Volkova, UA Gabriele Hill, DE
Excellent 2 (8 point) Mbwa Mzuri Dogo Sanne & Jens Bækgaard Sanne & Jens Bækgaard
Championklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 1 CACIB, BIM (33 point) DKCH Kinyemi
At Inkiru Valley's Izaan
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Caroline Larsen +
Helle Cornelius-Knudsen
Excellent 2, CK, Bhkl. 2
R-CACIB
DKCH SECH NORDJV12 Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling of Courage Jane M. Gertzen, US Margareta Lantz, SE
Excellent 3
(7 point)
DKCH Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U
Lena Carlsson Annette & Peter Haugaard-Rosenfeldt
Excellent 4 DEVDHCH PLCH
Great Man Gamba
of Sansibar Island
Heide Rüpke, DE Roland Kulk, DE
Veteranklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 3
Bedste Veteran, BIS3-Veteran
(22 point)
INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11 NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
Tusani Cool Bakari
Monika Tusanova, SK Netti Gorosch &
Poul H. Jensen
Excellent 2, CK
(11 point)
DKCH DEVDHCH DECH KLBCH DKVV12 DKVV13 NORDVV12 DEJCH
M'gongo Tasu A'mwisho
Klaus Lambæk Ane Marie V. Vilhelmsen
Juniorklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK Ave Caesar
Born for Fame
Elena Kovalchuk, SE Elena Kovalchuk, SE
Excellent 2, CK (11 point) Shangalia Avani Kamili Carmen Meissner, DE Dorte Kristensen
Excellent 3 (7 point) Kinyemi
Kilimanjaro K-Him Kinshasa
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
H. Cornelius-Knudsen +
Ny Knudsen
Excellent 4 (6 point) Kinyemi
Kilimanjaro K-Him Kijana
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Dorte Jøker
Mellemklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 3
R-Cert
Saimon's Praide
Ecstasy of Felicity
Olga Obukhova, RU Elena Kovalchuk, SE
Excellent 2, CK, Btkl. 4
(16 point)
Akizuri Titi Bizi Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Mads Roed Rasmussen
Excellent 3
(7 point)
Zindika My Lucky Star Cheyenne T Caroline Larsen Caroline Larsen
Very Good 4 (4 point) Dee Esmé Munya Bawean's Hope Katerina Hubonovà, CZ Anne G. C. Dalsgaard
Åbenklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 2
Cert, R-CACIB
Emoyeni's Dot Tinotenda Susan +
Johanne Falk, SE
Ninni Stener, SE
Excellent 2, CK African Hunter's
Amazing Catwoman
Karin Frostemo, SE Monica Andersson, SE
Excellent 3 Billinge Gårds
Ifertayo Ya Obelix
Helena Färlevik, SE Helena Färlevik, SE
Excellent 4 (6 point) Safero A'inja Marianne Kreft Ane Marie V. Vilhelmsen
Excellent Vackra Vilda
Cha-Cha-Cha
Cornelia Lundblad Olsson, SE Cornelia Lundblad Olsson, SE
Excellent (5 point) Bitte-Nus Kifani Zari Vibeke Poulsen Vibeke Poulsen
Very Good Billinge Gård's
Hasijna Fifth Avenue
Helena Färlevik, SE Helena Färlevik, SE
Very Good (3 point) Lewanika Inkosazana Helle +
Sophie-Amalie Lauridsen
Kirja Sørensen
Very Good (3 point) Hazinas 6th Fidela by U Lena Carlsson Lena Carlsson
Championklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 1
CACIB, BIR, BIG4
DKCH SECH NOCH FICH NORDCH NORDJV13 KBHV13 NOJV13 NORDV14 KBHV14 Empress Zoë By Luanda Milada Krchnavá, SK Marianne Möllstam +
Tina Gavling, SE
Excellent 2, CK
(11 point )
DKCH DEVDHJCH DEBDJSG Red Hot Line
Flaming Star Sevilla
Tatyana Volkova, UA Nada Nikolic
Excellent 3, CK DKCH SECH Billinge Gård's Fauziya Ya Caran Helena Färlevik, SE Helena Färlevik, SE
Veteranklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
(13 point)
DKCH DEVDHCH INTCH KLBCH Rally-B
M'gongo Surú Basobi
Klaus Lambæk Rikke Sehested &
Mads Roed Rasmussen