DKK’s Internationale Udstilling 1. november 2014 i Herning

Dommer: Arvid Göransson, (SE)

 

 

BIR + BIG3: SECH Emoyeni's Dot Titiyo Ny DKCH

BIM: INTCH BECH PLCH NLCH Villagedogs Ka Makana Ny DKCH

 

BIS4-Opdrætsklasse: Kennel Hazinas

 

Bedste hanklasse placeringer

1

INTCH BECH PLCH NLCH Villagedogs Ka Makana

2

DKCH SECH DKV13 Hazinas 5th Abuya

3

INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11
NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14
Tusani Cool Bakari

4

SECH DKCH Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling Of Courage
Bedste tæveklasse placeringer

1

SECH Emoyeni's Dot Titiyo

2

BALCH LTCH CZCH PLCH EECH A By B Unique Resh Zone

3

DKCH KLBCH Rex Ventors Talulah K

4

Stenänga Inez Ai'fumo

 

Babyklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1 (10 point) Akizuri
Chumani By Argos
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
L (3 point) Lewanika Jambo Habari Sophie Amalie +
Helle Lauridsen
Susanne Grandahl
Babyklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1, Bedste Baby Etanaridge's
Bonemine By Obelix
Gisela Lindberg, SE Gisela Lindberg, SE
SL/2 (8 point) Jokular Alkina C. J. M.
Coppens-Janssens, NL
Caroline Larsen
L Zara Of Pride Lands Dennis van Roij, Nl Per Hansen
Hvalpeklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1, Bedste Hvalp (13 point) Shangalia Avani Kamili Carmen Meissner, DE Dorte Kristensen
L (3 point) Kinyemi Kilimanjaro
K-Him Kinshasa
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Helle Cornelius-Knudsen + Ny Knudsen
Juniorklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1 Billinge Gårds
Jakhi Ya Gilgamesh
Helene Färlevik, SE Rikard Frej, SE
Very Good 2 SEVCH Kadamo
Fire And Ice
Karin Fürst, SE Petra Johansson, SE
Very Good 3 Homer Pregowce Z Jasienia Renata Sienkiewicz, PL Renata Sienkiewicz, PL
Very Good 4 (4 point) Bitte-Nus Laini Kito Vibeke Poulsen Vibeke Østergaard &
Christian Espeløv Hansen
Very Good (3 point) Hawkinsara
Caesar-Chengetu
Monika Kolb, DE Karin Hessel Madsen
Mellemklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1 Stenänga Izidor Ai'fumo Margareta &
Malin Lantz, SE
Rebecca Johansson, SE
Very Good 2 (6 point) Lewanika Inkosi Sophie Amalie +
Helle Lauridsen
Annette &
Nicolas Hansen
Åbenklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
R-Cert (13 point)
Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U
Lena Carlsson Annette & Peter Haugaard-Rosenfeldt
Excellent 2, CK Go To Gate 1 Farkas Mette Nordeng & Roar Fellingen Grønvold, NO Kristine Steinsland, NO
Excellent 3 (7 point) Kuzonga's Hamisi Aslan Jo-Ann Nielsen Christina Andersen
Very Good 4 (4 point) Thukela Anan Of Uncas Dorte &
Torben Alsing Øtoft
Karina Qvick Larsen & Mathias Kimose Kastrup
Championklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 1, Cert, CACIB, BIM, Ny DKCH INTCH BECH PLCH NLCH Villagedogs Ka Makana Dorothy McGoldrick, BE Dorothy McGoldrick, BE
Excellent 2, CK, Bhkl. 2, R-CACIB (23 point) DKCH SECH DKV13
Hazinas 5th Abuya
Lena Carlsson Anne Julie K. Lorentzen
Excellent 3, CK, Bhkl. 4 SECH DKCH Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling Of Courage Jane M. Gertzen, US Margareta Lantz, SE
Excellent 4, CK (9 point) DKCH Kinyemi
At Inkiru Valley's Izaan
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Caroline Larsen +
Helle Cornelius-Knudsen
Veteranklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 3
(22 point)
INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11
NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14
Tusani Cool Bakari
Monika Tusanova, SK Netti Gorosch &
Poul H. Jensen
Excellent 2 (8 point) DKCH DEVDHCH DECH KLBCH DKVV12 DKVV13 NORDVV12 DEJCH
M'gongo Tasu A'mwisho
Klaus Lambæk Ane Marie V. Vilhelmsen
Juniorklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1 (10 point) Mankoya's Jolly Jazzi Birgitta Ebkar, SE Anne Julie K. Lorentzen +
Heidi Nielsen
Mellemklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 4 Stenänga Inez Ai'fumo Margareta Lantz, SE Margareta +
Malin Lantz, SE
Excellent 2, CK Billinge Gårds
Ifertayo Ya Obelix
Helena Färlevik, SE Helena Färlevik, SE
Excellent 3 (7 point) Zindika My Lucky Star Cheyenne T Caroline Larsen Caroline Larsen
Excellent 4 (6 point) Lewanika Inkosazana Sophie Amalie +
Helle Lauridsen
Kirja Sørensen
Very Good SEVCH
Waytogo Milos Belizie
Anna-Birgitta Antonsson, SE Emmelie Stenman, SE
Very Good (3 point) Akizuri Titi Bizi Stinne Elgaard Mads Roed Rasmussen
Åbenklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK A'likabeauty's
Etana Of Caspian
Lena Weberg, SE Gisela Lindberg, SE
Excellent 2, CK Vackra Vilda
Cha-Cha-Cha
Cornelia Lundblad Olsson, SE Cornelia Lundblad Olsson, SE
Excellent 3, CK Billinge Gårds
Hasijna Fifth Avenue
Helena Färlevik, SE Helena Färlevik, SE
Excellent 4 (6 point) Hazinas 6th Fanikia By U Lena Carlsson Grith Sandst Poulsen & Ole Klinkby
Very Good (3 point) Hazinas 6th Fidela By U Lena Carlsson Lena Carlsson
Very Good (3 point) Kuzonga's Holly Cikma Jo-Ann Nielsen Jo-Ann Nielsen
Very Good Emonieni's Dot Tinotenda Susan +
Johanna Falk, SE
Nini Stener, SE
Very Good (3 point) Safero A'inja Marianne Kreft, DE Ane Marie V. Vilhelmsen
Very Good (3 point) Bitte-Nus Kifani Zari Vibeke Poulsen Vibeke Poulsen
Championklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 1, Cert, CACIB, BIR, BIG3
Ny DKCH
SECH
Emoyeni's Dot Titiyo
Susan +
Johanna Falk, SE
Susan +
Johanna Falk, SE
Excellent 2, CK, Btkl. 2, R-Cert, R-CACIB BALCH LTCH CZCH PLCH EECH A By B Unique Resh Zone Syatava Vitulova, CZ Renata Sienkiewicz, PL
Excellent 3, CK, Btkl. 3 (19 point) DKCH KLBCH
Rex Ventors Talulah K
Veronica Thorén, SE Nada Nikolic +
Caroline Larsen
Excellent 4, CK DKCH KBHV13 KBHV14 NORDJV13 FIJV13 FIV13 Empress Zoë By Luanda Milada Krchnava, SK Marianne Möllstam + Tina Gavling, SE
Excellent (5 point) DKCH DEVDHJCH DEBDJSG Red Hot Line
Flaming Star Sevilla
Tatyana Volkova, UA Nada Nikolic
Veteranklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
Bedste Veteran (13 point)
DKCH KLBCH Springvalley's
Athena Olympia
Marie Cotton &
Jeannine Happi, US
Nada Nicolic +
Helene Cortsen
Excellent 2 (8 point) DKCH DEVDHCH INTCH KLBCH Rally-B
M'gongo Surú Basobi
Klaus Lambæk Rikke Sehested &
Mads Roed Rasmussen
Opdrætsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Opdrætter
Bedste Opdrætsklasse
HP
Ærespræmie
BIS4-Opdrætsklasse
(10 point)
Kennel Hazinas DKCH SECH KBHV13
Hazinas 5th Abuya

Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U

Hazinas 6th Fidela By U

Hazinas 6th Fanikia By U

Lena Carlsson