DKK’s Internationale Dansk Vinder Udstilling 2. november 2014 i Herning

Dommer: Colette Muldoon, (EI)

 

BIR+DKV14 + BIG: INTCH NORDCH NOCH DKCH SECH FICH KBHV11 KBHV14 SEV12 DEBDSG
                                    FIV13
Kangelani's Impressive Ino By Ascot

BIM+DKV14: BALCH LTCH CZCH PLCH EECH A By B Unique Resh Zone Ny DKCH

 

Bedste hanklasse placeringer

1

INTCH NORDCH NOCH DKCH SECH FICH KBHV11 KBHV14 DEBDSG FIV13
Kangelani's Impressive Ino By Ascot

2

SECH DKCH Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling Of Courage

3

Hazinas 6th Fulani Ajabu By U

4

Safero Abasi
Bedste tæveklasse placeringer

1

BALCH LTCH CZCH PLCH EECH A By B Unique Resh Zone

2

Mankoya's Jolly Jazzi

3

DKCH DEVDHJCH DEBDJSG Red Hot Line Flaming Star Sevilla

4

Vackra Vilda Cha-Cha-Cha

 

Babyklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1, Bedste Baby (13 point) Akizuri
Chumani By Argos
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Ikke mødt Lewanika Jambo Habari Sophie Amalie +
Helle Lauridsen
Susanne Grandahl
Babyklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1 (10 point) Jokular Alkina C. J. M.
Coppens-Janssens, NL
Caroline Larsen
SL/2 Etanaridge's
Bonemine By Obelix
Gisela Lindberg, SE Gisela Lindberg, SE
Hvalpeklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1, Bedste Hvalp (13 point) Shangalia Avani Kamili Carmen Meissner, DE Dorte Kristensen
L (3 point) Kinyemi Kilimanjaro
K-Him Kinshasa
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Helle Cornelius-Knudsen + Ny Knudsen
Juniorklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, DKJV14 Homer Pregowce Z Jasienia Renata Sienkiewicz, PL Renata Sienkiewicz, PL
Excellent 2 Billinge Gårds
Jakhi Ya Gilgamesh
Helene Färlevik, SE Rikard Frej, SE
Excellent 3 (7 point) Hawkinsara
Caesar-Chengetu
Monika Kolb, DE Karin Hessel Madsen
Very Good 4 SEVCH Kadamo
Fire And Ice
Karin Fürst, SE Petra Johansson, SE
Very Good (3 point) Bitte-Nus Laini Kito Vibeke Poulsen Vibeke Østergaard &
Christian Espeløv Hansen
Mellemklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK Stenänga Izidor Ai'fumo Margareta &
Malin Lantz, SE
Rebecca Johansson, SE
Excellent 2 (8 point) Lewanika Inkosi Sophie Amalie +
Helle Lauridsen
Annette &
Nicolas Hansen
Åbenklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 3
Cert, Ny DKCH (22 point)
Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U
Lena Carlsson Annette & Peter Haugaard-Rosenfeldt
Excellent 2, CK, Bhkl. 4 R-Cert (16 point) Safero Abasi Marianne Kreft, DE Pia Rasmussen
Championklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 1, DKV14, CACIB, BIR, BIG INTCH NORDCH NOCH DKCH SECH FICH KBHV11 KBHV14 DEBDSG FIV13
Kangelani's Impressive Ino By Ascot
Marit Hjartøy, NO Alexander Lund, NO
Excellent 2, CK, Bhkl. 2, R-CACIB SECH DKCH Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling Of Courage Jane M. Gertzen, US Margareta Lantz, SE
Excellent 3, CK INTCH BECH PLCH NLCH Villagedogs Ka Makana Dorothy McGoldrick, BE Dorothy McGoldrick, BE
Excellent 4, CK (9 point) DKCH SECH DKV13
Hazinas 5th Abuya
Lena Carlsson Anne Julie K. Lorentzen
Excellent (5 point) DKCH Kinyemi
At Inkiru Valley's Izaan
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Caroline Larsen +
Helle Cornelius-Knudsen
Veteranklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
DKVV14, Bedste Veteran
(13 point)
INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11

NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14

Tusani Cool Bakari

Monika Tusanova, SK Netti Gorosch &
Poul H. Jensen
Excellent 2, CK (11 point) DKCH DEVDHCH DECH KLBCH DKVV12 DKVV13 NORDVV12 DEJCH
M'gongo Tasu A'mwisho
Klaus Lambæk Ane Marie V. Vilhelmsen
Juniorklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 2
R-Cert, DKJV14 (25 point)
Mankoya's Jolly Jazzi Birgitta Ebkar, SE Anne Julie K. Lorentzen +
Heidi Nielsen
Very Good 2 (6 point) Paerdecroon
Empress Embrace
H. P. Salm, NL Lene Tornkjær
Mellemklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK (13 point) Akizuri Titi Bizi Stinne Elgaard Mads Roed Rasmussen
Excellent 2, CK SEVCH
Waytogo Milos Belizie
Anna-Birgitta Antonsson, SE Emmelie Stenman, SE
Excellent 3 (7 point) Zindika My Lucky Star Cheyenne T Caroline Larsen Caroline Larsen
Excellent 4 (6 point) Lewanika Idanayi Sophie Amalie +
Helle Lauridsen
Helle Lauridsen
Excellent Stenänga Inez Ai'fumo Margareta Lantz, SE Margareta +
Malin Lantz, SE
Very Good Billinge Gårds
Ifertayo Ya Obelix
Helena Färlevik, SE Helena Färlevik, SE
Ikke mødt Dee Esmé Munya Bawean's Hope Katerina Hubonova, CZ Anne G. C. Dalsgård
Åbenklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 4 Vackra Vilda
Cha-Cha-Cha
Cornelia Lundblad Olsson, SE Cornelia Lundblad Olsson, SE
Excellent 2, CK (11 point) Safero A'inja Marianne Kreft, DE Ane Marie V. Vilhelmsen
Excellent 3, CK Emonieni's Dot Tinotenda Susan +
Johanna Falk, SE
Nini Stener, SE
Excellent 4, CK (9 point) Hazinas 6th Fanikia By U Lena Carlsson Grith Sandst Poulsen & Ole Klinkby
Excellent Billinge Gårds
Hasijna Fifth Avenue
Helena Färlevik, SE Helena Färlevik, SE
Excellent (5 point) Hazinas 6th Fidela By U Lena Carlsson Lena Carlsson
Excellent (5 point) Kuzonga's Holly Cikma Jo-Ann Nielsen Jo-Ann Nielsen
Excellent (5 point) Bitte-Nus Kifani Zari Vibeke Poulsen Vibeke Poulsen
Very Good A'likabeauty's
Etana Of Caspian
Lena Weberg, SE Gisela Lindberg, SE
Championklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 1, Cert, CACIB, BIR, DKV14
Ny DKCH
BALCH LTCH CZCH PLCH EECH A By B Unique Resh Zone Syatava Vitulova, CZ Renata Sienkiewicz, PL
Excellent 2, CK, Btkl. 3, R-CACIB (20 point) DKCH DEVDHJCH DEBDJSG Red Hot Line
Flaming Star Sevilla
Tatyana Volkova, UA Nada Nikolic
Excellent 3 (7 point) DKCH KLBCH
Rex Ventors Talulah K
Veronica Thorén, SE Nada Nikolic +
Caroline Larsen
Excellent 4 SECH
Emoyeni's Dot Titiyo
Susan +
Johanna Falk, SE
Susan +
Johanna Falk, SE
Excellent DKCH KBHV13 KBHV14 NORDJV13 FIJV13 FIV13 Empress Zoë By Luanda Milada Krchnava, SK Marianne Möllstam + Tina Gavling, SE
Ikke mødt INTCH SECH DKCH FICH NOCH NORDCH DKV10 DKV11 VV12 Kangelani's Gentle Malaika Clay Marit Hjartøy, NO Alexander Lund, NO
Veteranklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1 (10 point) DKCH KLBCH Springvalley's
Athena Olympia
Marie Cotton &
Jeannine Happi, US
Nada Nicolic +
Helene Cortsen
Excellent 2 (8 point) DKCH DEVDHCH INTCH KLBCH Rally-B
M'gongo Surú Basobi
Klaus Lambæk Rikke Sehested &
Mads Roed Rasmussen
Opdrætsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Opdrætter
Bedste Opdrætsklasse
HP
Ærespræmie
(10 point)
Kennel Hazinas DKCH SECH KBHV13
Hazinas 5th Abuya

Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U

Hazinas 6th Fidela By U

Hazinas 6th Fanikia By U

Lena Carlsson