DKK’s Københavnsvinderudstilling 19. september 2015 i Hillerød

Dommer: Peter Machetanz, (DE)


BIR+BIG+BIS4: INTCH NOCH SECH DKCH FICH NORDCH DEVDHCH KBHV11 DKV11SEV12 FIV13 BDSG13KBHV14
                                        DKV14
Kangelani's Impressive Ino by Ascot

BIM: Ridgebow's You Are Yuna of Arif

Bedste Baby: Zindika My Dutch T'BandiT
Bedste Hvalp: Bikita's Lagacy Baloo
Bedste Veteran:
INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH
                                         DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07
                                         KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11 NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
                              Tusani Cool Bakari

Bedste Opdrætsklasse: Kennel Hazinas
 

Bedste hanklasse placeringer

1

INTCH NOCH SECH DKCH FICH NORDCH DEVDHCH KBHV11 DKV11SEV12 FIV13 BDSG13KBHV14 DKV14
Kangelani's Impressive Ino by Ascot

2

Akizuri Titi Bashiri

3

DKCH RBM Hazinas 6th Fulani Ajabu by U

4

INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11 NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
Tusani Cool Bakari
Bedste tæveklasse placeringer

1

Ridgebow's You Are Yuna of Arif

2

Akizuri Titi Bizi

3

DKCH DEVDHJCH KBHJV14 Zindika My Lucky Star Cheyenne T

4

Jockular Alkina
Babyklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL 1 Bedste Baby
(13 point)
Zindika
My Dutch T'BandiT
Caroline Larsen Caroline Larsen
SL 2 (8 point) Bitte-Nus Maisha Chaki Vibeke Poulsen Anette Boesen
Babyklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL 1
(10 point)
Red Hot Line
Rising Star Safiya
Tatyana Volkova, UA Nada Nikolic
SL 2
(8 point)
Bitte-Nus Maisha Gaidi Vibeke Poulsen Mona Beck &
Michael Gregersen
Hvalpeklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL 1, Bedste Hvalp (13 Point) Bikita's Legacy Baloo Susanne Bech-Hansen Susanne bech Hansen
Hvalpeklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL 1 (10 point) Ni'Akoya Kougar Desire Julie Lorentzen +
Heidi Nielsen
Louise Tindbæk
Juniorklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, KBHJV15
(13 point)
Akizuri Chumani by Argos Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Excellent 2 Tusani Sun Hawk Minarbi Monika Tusanova, SK Alexander Lund, NO
Mellemklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Ikke mødt Kianga Amali Calvin Simone Korf- Gellermann & Frank Korf, DE Bettina
Filtenborg-Barnkob
Åbenklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 2
Cert, R-CACIB
Akizuri Titi Bashiri Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Titti Jansson, SE
Excellent 2 Lionridge's Sir Ibsen Bodil Söderström, SE Anders Thomasson, SE
Ikke mødt Westway's
Esquire by Orlando
Karin Persson, SE Karin Persson, SE
Championklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 1, CACIB, KBHV15,
BIR, BIG, BIS4
INTCH NOCH SECH DKCH FICH NORDCH DEVDHCH KBHV11 DKV11SEV12 FIV13 BDSG13KBHV14 DKV14 Kangelani's Impressive Ino by Ascot Marit Hjartøy, NO Alexander Lund, NO
Excellent 2, CK, Bhkl. 3
(20 point)
DKCH RBM Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U
Lena Carlsson Annette & Peter Haugaard-Rosenfeldt
Excellent 3, CK INTCH DKCH SECH NOCH NORDCH NORDJV12
Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling of Courage
Jane M. Gertzen, US Margareta Lantz, SE
Excellent 4, CK SECH DKCH Ridgebow's
Utah of Wasco
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Helén Wallin, SE
Excellent SECH DKCH Ridgebow's
Urax of Wasco
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Marie-Louise Folkesson, SE
Excellent NOCH SECH DKCH FICH NORDCH BDJSG13
Dirty Diamond's
Akili Kifani by Ino
Ann Kristin Nikolaisen, NO Alexander Lund, NO
Very Good SECH DKCH FICH NORDCH SEVCH Mankoya's Incredible Idde by Gambo Birgitta Ebkar, SE Malin Jönsson, SE
Cannot be Judged DKCH Kinyemi
At Inkiru Valley's Izaan
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Caroline Larsen +
Helle Cornelius-Knudsen
Veteranklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 4
KBHVV15
Bedste Veteran, BIS2-Veteran
(18 point)
INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11 NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
Tusani Cool Bakari
Monika Tusanova, SK Netti Gorosch &
Poul H. Jensen
Juniorklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 4
KBHJV15 (18 point)
Jockular Alkina C.J.M. Coppens-Janssens, NL Caroline Larsen
Excellent 2, CK Etyanaridge's
Vanilla by Obelix
Gisela Lindberg, SE Margareta Borglin, SE
Excellent
(7 point)
Kinyemi Kilimanjaro
K-Him Kaleela
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Karina Andersen
Very Good 4
(4 point)
Kinyemi Kilimanjaro
K-Him Kinshasa
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Helle Cornelius-Knudsen + Ny Knudsen
Very Good Etanaridge's
Bonemine by Obelix
Gisela Lindberg, SE Gisela Lindberg, SE
Mellemklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 1
Cert, CACIB, KBHV15, BIM
Ridgebow's
You Are Yuna of Arif
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Excellent 2, CK (11 point) Shangalia Avani Kamili Carmen Meissner, DE Dorte Kristensen
Ikke mødt Villagedogs
No Nonsense Nala
Dorothy McGoldrick, BE Eva Lysgaard
Åbenklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 2
R-Cert, R-CACIB (25 point)
Akizuri Titi Bizi Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Mads Roed Rasmussen
Excellent 2, CK SECH
Adoreas Ridged Chewbecca
Gunn Tove Jensen, NO Pernilla Johansson, SE
Excellent 3 (7 point) Kinyemi
At Inkiru Valley's Indiya
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Helle Cornelius- Knudsen & Flemming Ørnø
Excellent 4
(6 point)
Bitte-Nus Laini Penya Vibeke Poulsen Heidi & Flemming Brüggebusch
Very Good Lionridge's Lady Isolde Bodil Söderström, SE Caroline Pålsson, SE
Very Good (3 point) Hazinas 6th Fidela By U Lena Carlsson Lena Carlsson
Very Good (3 point) Hazinas 6th Fanela By U Lena Carlsson Mette Gudnitz &
Jan Damgaard-Nielsen
Very Good Billinge Gårds
Ifertayo ya Obelix
Helena Färlevik, SE Helena Färlevik, SE
Very Good
(3 point)
Mankoya's Jolly Jazzi Birgitta Ebkar, SE Julie K. Lorentzen +
Heidi Nielsen
Championklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 3 (22 point) DKCH DEVDHJCH KBHJV14
Zindika My Lucky Star Cheyenne T
Caroline Larsen Caroline Larsen
Excellent 2, CK DKCH FICH SECH NOCH NORDCH INTCH Ridgebow's
Scilla of Thanzi
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Excellent 3, CK DKCH Billinge Gårds Fauzia ya Caran Helena Färlevik, SE Helena Färlevik, SE
Excellent 4, CK SECH
Ohgami Loves Brielle
Jazmine Ohgami, SE Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Very Good (3 point) DKCH LP1 RBM
Bikita's Legacy Anaya
Susanne Bech-Hansen Susanne Bech-Hansen
Very Good (3 point) DKCH DEVDHCH KLBCH DEVDHJCH DEBDSG
Red Hot Line
Flaming Star Sevilla
Tatyana Volkova, UA Nada Nikolic
Ikke mødt NOCH SECH FICH DKCH NORDCH NOJV14 NORDJV14 AD Kifani's
Laini Kipawa by Ino
Alexander Lund, NO Alexander Lund, NO
Veteranklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, KBHVV15
(13 point)
DKCH DEVDHCH INTCH KLBCH Rally-B
M'gongo Surú Basobi
Klaus Lambæk Rikke Sehested &
Mads Roed Rasmussen
Excellent 2, CK (11 point) DKCH KBHV11
Hazinas 4th Tafika
Lena Carlsson Julie Lorentzen +
Heidi Nielsen
Excellent 3, CK VV12 INTCH NORDCH NOCH SECH DKCH FICH DKV10 DKV11 Kangelani's
Gentle Malaika by Clay
Marit Hjartøy, NO Alexander Lund, NO
Ikke mødt DKCH KBHV10
Kinyemi Luka F'abiola
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Caroline Larsen

 

Opdrætsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Opdrætter
Bedste Opdrætsklasse
Hæders Præmie
DKK Ærespræmie
(10 point)
Kennel Hazinas DKCH KBHV11
Hazinas 4th Tafika

Hazinas 6th Fanela By U


Hazinas 6th Fidela By U

DKCH RBM Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U

Lena Carlsson