DKK’s Internationale Københavnsvinder Udstilling
21. september 2014 i Hillerød

Dommer: Poul Ørnemark (DK)

BIR+KBHV14: KBHV13 NORDJV13 FIJV13 FIV13 Empress Zoë By Luanda
                           
Ny DK/SE/FI/NORDCH

BIM+KBHV14: INTCH NORDCH SECH KBHV11 DKV11 SEV12 DEBDSG12 FIV13
                           
Kangelani's Impressive Ino By Ascot

Bedste hanklasse placeringer

1

INTCH NORDCH SECH KBHV11 DKV11 SEV12 DEBDSG12 FIV13 Kangelani's Impressive Ino By Ascot

2

DKCH SECH Ridgebow's Utah Of Wasco

3

DKCH INTCH SECH NOCH NORDCH CHCH DECH BECH DEVDHCH NLCH KBHV07+10 DKKV07+10+13 DKV10 KLBCH KLBV08+10+11 NORDV12 DEVDHEJSG07 DEVDHJCH NOV08 DEVDHESG12
Tusani Cool Bakari

4

SECH Ridgebow's Rollick Raz Of Navy
Bedste tæveklasse placeringer

1

KBHV13 NORDJV13 FIJV13 FIV13 Empress Zoë By Luanda

2

Akizuri Titi Bizi

3

Ohgami Loves Brielle

4

Zindika My Lucky Star Cheyenne T
Babyklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1 (10 point) Akizuri
Chumani By Argos
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
SL/2 (8 point) Lewanika Jambo Habari Helle +
Sophie Amalie Lauridsen
Susanne Grandahl
Ikke mødt Spirit Of Ishtar
Don't Tell Papa
Amelie Boode &
Michael Törneman, SE
Mogens Børjesen
Babyklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1, Bedste Baby, BIS-Baby (13 point) Jokular Alkina Carla & Jan Coppens, NL Caroline Larsen
SL/2 (8 point) Kinyemi Kilimanjaro
K-Him Kinshasa
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Ny + Helle
Cornelius-Knudsen
SL/3 (7 point) Spirit Of Ishtar
Don't Tell Granny
Amelie Boode &
Michael Törneman, SE
Lena Carlsson +
Lis Sølyst Landgreen
Hvalpeklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1 Bedste Hvalp (13 point) Shangalia Avani Kamili Carmen Meissner, DE Dorthe Kristensen
SL/2 Ridgebow's
You Are Yuma Of Arif
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Juniorklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, R-Cert, KBHJV14
(13 point)
Bitte-Nus Laini Kito Vibeke Poulsen Vibeke Østergaard & Christian Espeløv Hansen
Afmeldt Kianga Amali Calvin Simone Korf-Gellermann & Frank Korf, DE Bettina
Filtenborg-Barnkob
Mellemklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1 Ridgebow's
X'ellent Of Ngumo
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Excxellent 2 Dirty Diamond's
Akili Kifani By Ino
Ann Kirstin Nikolaysen, NO Alexander Lund, NO
Excellent 3 (7 point) Lewanika Induna Helle +
Sophie Amalie Lauridsen
Mia Rønning &
Carsten Ishøy
Very Good 4 Demba Xarit D'afrique Silvia & Holger Dilk, DE Silvia & Holger Dilk, DE
Ikke mødt Stenänga Izidor Ai'fumo Margareta +
Malin Lantz, SE
Rebecca Johansson, SE
Åbenklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1 (10 point) Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U
Lena Carlsson Annette & Peter Haugaard-Rosenfeldt
Excellent 2 (8 point) Mbwa Mzuri's Chefu Sanne & Jens Bækgaard Kenny Hanberg
Very Good 3 Westway's
Esquire By Orlando
Karin Persson, SE Karin Persson, SE
Very Good 4 Ridgebow's
Urax Of Wasco
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Marie-Louise Folkesson, SE
Ikke mødt Madahiro's
Lord Lesotho By Teo
Susan Clayborough, NO Elisabet Roos, SE
Ikke mødt Murumbis
Emil Make Me Euphoric
Elisabeth Eek, SE Elisabeth Svendsen
Championklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 1 BIM, CACIB, KBHV14 INTCH NORDCH SECH KBHV11 DKV11 SEV12 DEBDSG12 FIV13 Kangelani's Impressive Ino By Ascot Marit Hjartöy, NO Alexander Lund, NO
Excellent 2, CK, Bhkl. 2 R-CACIB SECH DKCH Ridgebow's Utah Of Wasco Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Helèn Wallin, SE
Excellent 3, CK, Bhkl. 4 Cert, Ny DKCH SECH Ridgebow's
Rollick Raz Of Navy
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Marie-Louise Folkesson, SE
Excellent 4, CK SECH DKCH Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling Of Courage Jane M. Gertzen, US Margareta Lantz, SE
Excellent (5 point) DKCH SECH DKV13
Hazinas 5th Abuya
Lena Carlsson Julie Lorentzen
Excellent (5 point) DKCH Kinyemi
At Inkiru Valley's Izaan
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Caroline Larsen +
Helle Cornelius-Knudsen
Excellent INTCH DKCH SECH
Ghali Grand Caspian
Heléne Jönsson, SE Anneli Jönsson, SE
Excellent (5 point) DKCH SLCH DEVDHCH Akizuri Ika Asani Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Veteranklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 3
Bedste Veteran, KBHVV14
(22 point)
DKCH INTCH SECH NOCH NORDCH CHCH DECH BECH DEVDHCH NLCH KBHV07+10 DKKV07+10+13 DKV10 KLBCH KLBV08+10+11 NORDV12 DEVDHEJSG07 DEVDHJCH NOV08 DEVDHESG12
Tusani Cool Bakari
Monika Tusanova, SK Netti Gorosch &
Poul H. Jensen
Ikke mødt DKCH SEVCH SECH NOCH NORDCH FICH INTCH DEVDHCH CZCH DKKV09 KLBCH Inanda Mellberg Edelrood Marie Wijkander, SE Elisabeth Svendsen
Juniorklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 4 KBHJV14
(18 point)
Zindika My Lucky Star Cheyenne T Caroline Larsen Caroline Larsen
Excellent 2 Kifani's
Laini Kipawa By Ino
Alexander Lund, NO Alexander Lund, NO
Very Good 3 (5 point) Bitte-Nus Laini Penya Vibeke Poulsen Heidi & Flemming Brüggenbusch
Mellemklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 2, R-Cert, R-CACIB (25 point) Akizuri Titi Bizi Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Mads Roed Rasmussen
Cannot Be Judged Stenänga Inez Ai'fumo Margareta +
Malin Lantz, SE
Margareta +
Malin Lantz, SE
Ikke mødt Lewanika Idanayi Helle +
Sophie Amalie Lauridsen
Helle Lauridsen
Åbenklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 1, Cert, CACIB, KBHV14, BIR
Ny DK/SE/FI/NORDCH
KBHV13 NORDJV13 FIJV13 FIV13 Empress Zoë By Luanda Tina Gavling, SE Marianne Möllstam, SE
Excellent 2, CK, Btkl. 3 Ohgami Loves Brielle Jazmine &
Michael Ohgami, SE
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Excellent 3 (7 point) Hazinas 6th Fidela By U Lena Carlsson Lena Carlsson
Excellent 4 (6 point) Hazinas 6th Fanela By U Lena Carlsson Jan Damgaard Nielsen
Excellent Mapambazuko
Buumi Xarit D'afrique
Alice Lamora, CH Silvia & Holger Dilk, DE
Very Good Billinge Gårds
Ifertayo Ya Obelix
Helena Färlevik, SE Helena Färlevik, SE
Very Good A'likabeauty's
Etana Of Caspian
Lena Weberg, SE Gisela Lindberg, SE
Good (1 point) Bikita's Legacy Anaya Susanne Bech-Hansen Susanne Bech-Hansen
Cannot Be Judged Kinyemi
At Inkiru Valley's Indiya
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Helle Cornelius-Knudsen & Flemming Ørnø
Championklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK INTCH DKCH SECH NOCH FICH NORDCH SEV11 FIV11 NORDV11 KBHV12 DKKV11 Ridgebow's
Scilla Of Thanzi
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Excellent 2, CK (11 point) DKCH KBHV11
Hazinas 4th Tafika
Lena Carlsson Julie Lorentzen
Excellent 3, CK (10 point) DKCH DEVDHJCH DEBDJSG Red Hot Line
Flaming Star Sevilla
Tatyana Volkova, UA Nada Nikolic
Excellent 4, CK NOCH DKCH Kifani's Kamili Eros' Binti Nandi Alexander Lund, NO Alexander Lund, NO
Excellent (5 point) DKCH KLBCH
Rex Ventors Talulah K
Veronica Thorén, SE Nada Nikolic +
Caroline Larsen
Excellent (5 point) DKCH Rally-ØLP1 LP2 Rally-B KLBCH Linnemann Bikita Lykke & Lorenz Linnet Susanne bech-Hansen
Excellent DKCH Billinge Gårds Fauziya Ya Caran Helena Färlevik, SE Helena Färlevik, SE
Good (1 point) DKCH Kinyemi Nianzi Hunting Himalaya Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Ikke mødt SECH Hayawani
Sabiha Furufuru
Catharina &
Henrik Tandefelt, SE
Catharina Tandefelt, SE
Veteranklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK KBHVV14 (13 point) DKCH KLBCH Springvalley's
Athena Olympia
Marie Cotton &
Jeannine Happi, US
Nada Nicolic +
Helene Cortsen
Opdrætsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Opdrætter
Bedste Opdrætsklasse
HP + Ærespræmie
(10 point)
Kennel Hazinas Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U

Hazinas 6th Fidela By U

Hazinas 6th Fanela By U

DKCH KBHV11
Hazinas 4th Tafika

Lena Carlsson
Avlsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Opdrætter
Bedste Avlsklasse
HP + Ærespræmie
(10 point)
DKCH KBHV11
Hazinas 4th Tafika
Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U


DKCH SECH DKV13
Hazinas 5th Abuya


Hazinas 6th Fidela By U


Hazinas 6th Fanela By U

Lena Carlsson