DKKs Internationale Udstilling 25. april 2015 i Roskilde

Dommer: Iris Urschitz (AT)


BIR: Zindika My Lucky Star Cheyenne T

BIM: DKCH SECH NORDJV12 Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling of Courage

 

Bedste Veteran: INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH
NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH
DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07DKKV10 DKKV13
DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11
NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
Tusani Cool Bakari

Bedste Avlsklasse: DKCH KBHV11 Hazinas 4th Tafika

Bedste Opdrætsklasse: Kennel Hazinas

Bedste hanklasse placeringer

1

DKCH SECH NORDJV12 Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling of Courage

2

Ikimba Jambo Mandela

3

WW11 INTCH DEVDHCH ATCH CHCH DECH FRCH NLCXH HRCHCZCH BECH ITCH LUCH HUCH ROCH MKCH MDCH CYCH SMCH AZCH MECH Farmers Guardian African Akono

4

INTCH FICH EECH NORDV13 FIV12 EEJV11 Bawabu Cheelwe Chiganu
Bedste tæveklasse placeringer

1

Zindika My Lucky Star Cheyenne T

2

SECH NOCH SEV14 Ridgerules Show'n Tell

3

Hayawani Akka Finyana

4

SECH FICH SEV15 DKJV13 Ridgerules Tell Hera You Love Her
Juniorklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK Mohaget's Mercy Mezzo Johanna Segerlund, SE Malin Vahlberg, SE
Excellent 2, CK
(11 point)
Hamza Karin &
Mogens Andersen
Birger &
Marianne Deleuran
Mellemklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 2
Cert, R-CACIB
Ikimba Jambo Mandela Marianne Gellin, FI Gabriele Hill, DE
Excellent 2, CK Ringerike Durban E. W. C. Dusbaba, NL Elisabeth Ryan, NL
Excellent 3
(7 point)
Bitte-Nus Laini Kito Vibeke Poulsen Vibeke &
Christian Hansen
Very Good 4 Kizimbi Tutuma Ursula Limnell, FI Arto Mäkinen, FI
Very Good
(3 point)
Kianga Amali Calvin Simone
Korf-Gellermann, DE
Bettina
Filtenborg-Barnkob
Åbenklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 4 INTCH FICH EECH NORDV13 FIV12 EEJV11 Bawabu
Cheelwe Chiganu
Satu Laakso, FI Outi & Rami Lilja, FI
Excellent 2, CK Ridgebow's
Urax of Wasco
Brittmarie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Marie-Louise
Folkesson, SE
Excellent 3 Westway's
Esquire by Orlando
Karin Persson, SE Karin Persson, SE
Excellent 4 Stenänga Izidor Ai'Fumo Margareta +
Malin Lantz, SE
Rebecca Johansson, SE
Ikke mødt Madahiro's
Lord Lesotho By Teo
Susan Clayborough, NO Elisabet Roos, SE
Championklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 1 CACIB, BIM DKCH SECH NORDJV12 Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling of Courage Jane M. Gertzen, US Margareta Lantz, SE
Excellent 2, CK, Bhkl. 3
R-Cert
WW11 INTCH DEVDHCH ATCH CHCH DECH FRCH NLCXH HRCHCZCH BECH ITCH LUCH HUCH ROCH MKCH MDCH CYCH SMCH AZCH MECH Farmers Guardian African Akono Helmut Koch, DE Wolfgang Reiter, DE
Excellent 3, CK CH MV Lionwolf
My Crazy Élan
Moa Viljanen, FI Arto Mäkinen, FI
Excellent 4, CK CH Djungelkattens Nobelridged Nimbus Ann-Marie Hilding, SE Sven Höök, SE
Excellent, CK
(8 point)
DKCH Kinyemi
At Inkiru Valley's Izaan
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Caroline Larsen +
Helle Cornelius-Knudsen
Excellent, CK
(8 Point)
DKCH Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U
Lena Carlsson Annette & Peter Haugaard-Rosenfeldt
Excellent, CK
(8 point)
INTCH DKCH SECH DKV13 Hazinas 5th Abuya Lena Carlsson Julie Lorentzen
Excellent, CK SECH FICH Ridgerules Brave Enough To Tell Maria Kierkegaard Lundström, SE Lisa Zingel +
Caroline Graflund, SE
Ikke mødt SECH Ridgebow's
Rollick Raz of Navy
Brittmarie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Marie-Louise
Folkesson, SE
Ikke mødt SECH DKCH Spirit of Ishtar Gilgamesh Amelie Boode, SE Helena Färlevik, SE
Veteranklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
Bedste Veteran
(13 point)
INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11 NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14Tusani Cool Bakari Monika Tusanova, SK Netti Gorosch &
Poul H. Jensen
Juniorklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
(13 point)
Jocxkular Alkina C.J.M.
Coppens-Janssens, NL
Caroline Larsen
Excellent 2, CK (11 point) Shangalia Avani Kamili Carmen Meissner, DE Dorte Kristensen
Excellent 3 Kizimbi Savana Sarakasi Ursula Limnell, FI Catarina Wikström + Ursula Limnell, FI
Excellent 4 Etanaridge's
Bonemine by Obelix
Gisela Lindberg, SE Gisela Lindberg, SE
Very Good
(3 point)
Kinyemi
Kilimanjaro K-Him Kinshasa
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
H. Cornelius-Knudsen +
Ny Knudsen
Mellemklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 1
Cert, CACIB, BIR (38 point)
Zindika My Lucky Star Cheyenne T Caroline Larsen Caroline Larsen
Excellent 2, CK Kizimbi Tikiti Ursula Limnell, FI Ursula Limnell, FI
Excellent 3
(7 point)
Mankoya's Jolly Jazzi Birgitta Ebkar, SE Julie Lorentzen +
Heidi Nielsen
Excellent 4 SEVCH
Waytogo Milos Belizie
Anna-Britta
Antonsson, SE
Emmelie Stenman, SE
Excellent
(5 point)
Willagedogs
No Nonsens Nala
Dorothy McGoldrick, BE Eva Lysgaard
Ikke mødt Kangelani's
Not For Sale Rio
Marit Hjartöy, NO Patricia Ljunggren, SE
Åbenklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 3 Hayawani Akka Finyana Catarina Tandefelt, SE Helene Wrede, SE
Excellent 2, CK, Btkl. 4 SECH FICH SEV15 DKJV13 Ridgerules Tell Hera You Love Her Maria Kierkegaard Lundström, SE Maria Kierkegaard Lundström, SE
Excellent 3
(7 point)
Hazinas 6th Fanela By U Lena Carlsson Jan Damgaard Nielsen & Mette Gudnitz
Excellent 4
(6 point)
Akizuri Titi Bizi Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Mads Roed Rasmussen
Excellent Vackra Vilda
Cha-Cha-Cha
Cornelia Lundblad Olsson, SE Cornelia Lundblad Olsson, SE
Very Good (3 point) Hazinas 6th Fidela by U Lena Carlsson Lena Carlsson
Good Akizuri Titi Bakira Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Ann-Sophie Lindman, SE
Ikke mødt Zipperbacks
Blaze of Glory
Patricia Ljunggren, SE Patricia Ljunggren, SE
Ikke mødt Billinge Gårds
Ifertayo Ya Obelix
Helena Färlevik, SE Helena Färlevik, SE
Championklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 2
R-Cert, R-CACIB
SECH NOCH SEV14 Ridgerules Show'n Tell Maria Kierkegaard Lundström, SE Maria Kierkegaard Lundström, SE
Excellent 2, CK SECH DKCH Hayawani Sihiri Fukuzana Catarina Tandefelt, SE Helene Wrede, SE
Excellent 3, CK SECH RUCH NOCH RSCH
Saimon's Praide
Ecstasy of Felicity
Olga Obukhova, RU Elena Kovalchuk, SE
Excellent 4, CK NLCH
Ringerike African Safari
E.W.C. Dusbaba, NL Elisabeth Ryan, NL
Excellent, CK SECH DKCH
Stenänga Hot Line
Margareta +
Malin Lantz, SE
Margareta Lantz, SE
Excellent, CK
(8 point)
DKCH DEVDHJCH DEBDJSG Red Hot Line
Flaming Star Sevilla
Tatyana Volkova, UA Nada Nikolic
Veteranklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
(13 point)
DKCH Springvalley's Athena Olympia Marie Cotton &
Jeannine Happi, US
Nada Nikolic +
Helene Cortsen
Udenfor Bedømmelse tæver
  Navn Opdrætter Ejer
  DKCH KBHV11
Hazinas 4th Tafika
Lena Carlsson Julie Lorentzen
Avlsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Ejer
Bedste Avlsklasse

HP, Ærespræmie
(10 point)

DKCH KBHV11
Hazinas 4th Tafika
DKCH SECH
Hazinas 5th Abuya

DKCH Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U


Hazinas 6th Fidela By U


Hazinas 6th Fanela By U

Julie Lorentzen
Opdrætsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Opdrætter
Bedste Opdrætsklasse
HP,Ærespræmie
(10 point)
Kennel Hazinas DKCH SECH
Hazinas 5th Abuya

DKCH Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U


Hazinas 6th Fidela By U


Hazinas 6th Fanela By U

Lena Carlsson