DKKs Internationale Udstilling 26. april 2015 i Roskilde

Dommer: Rony Doedijns (NL)


BIR: SECH RUCH NOCH RSCH Saimon's Praide Ecstasy of Felicity Ny DKCH + NORDCH

BIM: Red Hot Line Kilimanjaro King Tamboti

 

Bedste Baby: Ni'Akoya Kougar Catch

Bedste Veteran: INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH
                               NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH
                               DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07DKKV10 DKKV13
                               DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11
                               NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
                               Tusani Cool Bakari

Bedste Opdrætsklasse: Kennel Hazinas

Bedste hanklasse placeringer

1

Red Hot Line Kilimanjaro King Tamboti

2

DKCH SECH NORDJV12 Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling of Courage

3

CH Djungelkattens Nobelridged Nimbus

4

Ringerike Durban
Bedste tæveklasse placeringer

1

SECH RUCH NOCH RSCH Saimon's Praide Ecstasy of Felicity

2

SECH FICH SEV15 DKJV13 Ridgerules Tell Hera You Love Her

3

SECH NOCH SEV14 Ridgerules Show'n Tell

4

Zindika My Lucky Star Cheyenne T
Babyklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1, Bedste Baby
(13 point)
Ni'Akoya Kougar Catch Julie Lorentzen +
Heidi Nielsen
Hans Knudsen
Babyklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1
(10 point)
Ni'Akoya Kougar Desire Julie Lorentzen +
Heidi Nielsen
Louise Tindbæk
Juniorklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, Crufts 2016 Mohaget's Mercy Mezzo Johanna Segerlund, SE Malin Vahlberg, SE
Mellemklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 4 Ringerike Durban E. W. C. Dusbaba, NL Elisabeth Ryan, NL
Excellent 2
(8 point)
Bitte-Nus Laini Kito Vibeke Poulsen Vibeke &
Christian Hansen
Excellent 3 Billinge Gårds
Jakhi ya Gilgamesh
Helene Färlevik, SE Rickard Frej, SE
Very Good 4 Ikimba Jambo Mandela Marianne Gellin, FI Gabriele Hill, DE
Very Good
(3 point)
Kianga Amali Calvin Simone
Korf-Gellermann, DE
Bettina
Filtenborg-Barnkob
Good Kizimbi Tutuma Ursula Limnell, FI Arto Mäkinen, FI
Åbenklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 1 Cart, CACIB, BIM, Crufts 2016 Red Hot Line Kilimanjaro King Tamboti Tatyana Volkova, UA Gabriele Hill, DE
Excellent 2, CK Westway's
Esquire by Orlando
Karin Persson, SE Karin Persson, SE
Excellent 3 Ridgebow's
Urax of Wasco
Brittmarie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Marie-Louise
Folkesson, SE
Very Good 4 Stenänga Izidor Ai'Fumo Margareta +
Malin Lantz, SE
Rebecca Johansson, SE
Ikke mødt Madahiro's
Lord Lesotho By Teo
Susan Clayborough, NO Elisabet Roos, SE
Championklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 2
R-CACIB
DKCH SECH NORDJV12 Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling of Courage Jane M. Gertzen, US Margareta Lantz, SE
Excellent 2, CK, Bhkl. 3
R-Cert
CH Djungelkattens Nobelridged Nimbus Ann-Marie Hilding, SE Sven Höök, SE
Excellent 3, CK SECH FICH Ridgerules Brave Enough To Tell Maria Kierkegaard Lundström, SE Lisa Zingel +
Caroline Graflund, SE
Excellent 4 INTCH FICH EECH NORDV13 FIV12 EEJV11 Bawabu
Cheelwe Chiganu
Satu Laakso, FI Outi & Rami Lilja, FI
Excellent
(5 point)
DKCH Kinyemi
At Inkiru Valley's Izaan
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Caroline Larsen +
Helle Cornelius-Knudsen
Excellent
(5 Point)
DKCH Hazinas 4th Ajabu Lena Carlsson Karina Møller &
Lars Pantung
Excellent CH MV Lionwolf
My Crazy Élan
Moa Viljanen, FI Arto Mäkinen, FI
Excellent
(5 point)
INTCH DKCH SECH DKV13 Hazinas 5th Abuya Lena Carlsson Julie Lorentzen
Excellent WW11 INTCH DEVDHCH ATCH CHCH DECH FRCH NLCXH HRCHCZCH BECH ITCH LUCH HUCH ROCH MKCH MDCH CYCH SMCH AZCH MECH Farmers Guardian African Akono Helmut Koch, DE Wolfgang Reiter, DE
Excellent
(5 point)
DKCH Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U
Lena Carlsson Annette & Peter Haugaard-Rosenfeldt
Ikke mødt SECH Ridgebow's
Rollick Raz of Navy
Brittmarie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Marie-Louise
Folkesson, SE
Ikke mødt SECH DKCH Spirit of Ishtar Gilgamesh Amelie Boode, SE Helena Färlevik, SE
Veteranklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
Bedste Veteran
(13 point)
INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11 NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
Tusani Cool Bakari
Monika Tusanova, SK Netti Gorosch &
Poul H. Jensen
Juniorklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK,
Crufts 2016 (13 point)
Jockular Alkina C.J.M.
Coppens-Janssens, NL
Caroline Larsen
Excellent 2, CK (11 point) Shangalia Avani Kamili Carmen Meissner, DE Dorte Kristensen
Excellent 3 Kizimbi Savana Sarakasi Ursula Limnell, FI Catarina Wikström + Ursula Limnell, FI
Excellent 4
(6 point)
Kinyemi Kilimanjaro K-Him Kaleela Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Karina Andersen
Excellent Etanaridge's
Bonemine by Obelix
Gisela Lindberg, SE Gisela Lindberg, SE
Very Good
(3 point)
Kinyemi
Kilimanjaro K-Him Kinshasa
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
H. Cornelius-Knudsen +
Ny Knudsen
Mellemklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 4
(18 point)
Zindika My Lucky Star Cheyenne T Caroline Larsen Caroline Larsen
Excellent 2, CK
(11 point)
Mankoya's Jolly Jazzi Birgitta Ebkar, SE Julie Lorentzen +
Heidi Nielsen
Excellent 3 Kizimbi Tikiti Ursula Limnell, FI Ursula Limnell, FI
Excellent 4
(6 point)
Bitte-Nus Laini Penya Vibeke Poulsen Heidi &
Flemming Brüggebusch
Excellent SEVCH
Waytogo Milos Belizie
Anna-Britta
Antonsson, SE
Emmelie Stenman, SE
Åbenklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 2
R-Cert, R-CACIB
SECH FICH SEV15 DKJV13 Ridgerules Tell Hera You Love Her Maria Kierkegaard Lundström, SE Maria Kierkegaard Lundström, SE
Excellent 2, CK, Btkl. 4 Hayawani Akka Finyana Catarina Tandefelt, SE Helene Wrede, SE
Excellent 3
(7 point)
Akizuri Titi Bizi Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Mads Roed Rasmussen
Very Good 4
(4 point)
Hazinas 6th Fanela By U Lena Carlsson Jan Damgaard Nielsen & Mette Gudnitz
Very Good Vackra Vilda
Cha-Cha-Cha
Cornelia Lundblad Olsson, SE Cornelia Lundblad Olsson, SE
Disqualified Akizuri Titi Bakira Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Ann-Sophie Lindman, SE
Ikke mødt Hazinas 6th Fidela by U Lena Carlsson Lena Carlsson
Ikke mødt Billinge Gårds
Ifertayo Ya Obelix
Helena Färlevik, SE Helena Färlevik, SE
Championklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 1
Cert, CACIB, BIR
Crufts 2016,
Ny DKCH + NORDCH
SECH RUCH NOCH RSCH
Saimon's Praide
Ecstasy of Felicity
Olga Obukhova, RU Elena Kovalchuk, SE
Excellent 2, CK, Btkl. 3 SECH NOCH SEV14 Ridgerules Show'n Tell Maria Kierkegaard Lundström, SE Maria Kierkegaard Lundström, SE
Excellent 3, CK SECH DKCH Hayawani Sihiri Fukuzana Catarina Tandefelt, SE Helene Wrede, SE
Excellent 4
(6 point)
DKCH DEVDHJCH DEBDJSG Red Hot Line
Flaming Star Sevilla
Tatyana Volkova, UA Nada Nikolic
Excellent NLCH
Ringerike African Safari
E.W.C. Dusbaba, NL Elisabeth Ryan, NL
Ikke mødt SECH DKCH
Stenänga Hot Line
Margareta +
Malin Lantz, SE
Margareta Lantz, SE
Veteranklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Ikke mødt DKCH Springvalley's Athena Olympia Marie Cotton &
Jeannine Happi, US
Nada Nikolic +
Helene Cortsen
Opdrætsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Opdrætter
Bedste Opdrætsklasse
HP,Ærespræmie
(10 point)
Kennel Hazinas DKCH SECH
Hazinas 5th Abuya

DKCH Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U


DKCH Hazinas 4th Ajabu


Hazinas 6th Fanela By U

Lena Carlsson