DKK’s Internationale Udstilling 2. juni 2014 i Vejen

Dommer: Kim Vigsø Nielsen (DK)

 

BIR + BIG: INTCH CZCH CZJCH BDJSG10 Kennebec's Final Answer

BIM: Hazinas 6th Farida By U

Bedste hanklasse placeringer

1

INTCH CZCH CZJCH BDJSG10 Kennebec's Final Answer

2

INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DEKLBCH DEKLBJCH VDH-EUJSG07 VDH-EUSG12 DKKV07 DKKV10 DKV10 NV08 W07 KBHV07-10 BESG08 KLBV08-10-11 SKCHR Dog of the Year 2008 Belgian Winner 12
Tusani Cool Bakari

3

FICH EECH FIV12 EEJV11 NORDV14 Bawabu Cheelwe Chiganu

4

Ridgebow's X'ellent Xanto Of Ngumo
Bedste tæveklasse placeringer

1

Hazinas 6th Farida By U

2

DKCH KLBCH LP1 LP2 Rally-B Rally-Ø Linnemann Bikita

3

DKCH DEVDHJCH Red Hot Line Flaming Star Sevilla

4

DEVDHJCH DEJCH Safero A'inja
Babyklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1, Bedste Baby Ridgebow's
You Are Yuna Of Arif
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Hvalpeklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1, Bedste Hvalp (13 point) Kianga Amali Calvin Simone
Korf-Gellewrmann, DE
Bettina
Filtenborg-Barnkob
Juniorklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 4 Crufts Kvalif. Ridgebow's
X'ellent Xanto Of Ngumo
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Excellent 2 Shavano's
One And Only Barrak
Hanne &
John A. Neergaard, NO
Hanne Neergaard, NO
Very Good 3 Bitte-Nus Laini Kito Vibeke Poulsen Vibeke Østergaard &
Christian Espeløv Hansen
Ikke mødt Stenänga Izidor Ai'fumo Margareta +
Malin Lantz, SE
Rebecca Johansson, SE
Mellemklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK Shavano's
Noble Maximus
Hanne &
John A. Neergaard, NO
Elisa Halbäck, NO
Very Good 2 (6 point) Mbwa Mzuri's Chefu Sanne & Jens Bækgaard Kenny Hanberg
Åbenklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
(13 point)
Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U
Lena Carlsson Annette & Peter Haugaard-Rosenfeldt
Very Good 2 Kianga Amali Bajani Simone Korf-Gellermann, DE Jasmin Bode, DE
Championklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 1, Cert, CACIB, BIR, BIG
Crufts Kvalif. Ny DKCH
INTCH CZCH CZJCH BDJSG10 Kennebec's Final Answer Julie Williams, US Marek Vlcek, CZ
Excellent 2, CK, Bhkl. 3, R-Cert, R-CACIB, Ny INTCH FICH EECH FIV12 EEJV11 NORDV14 Bawabu Cheelwe Chiganu Satu Laakso, FI Outi & Rami Lilja, FI
Very Good 3 SECH DKCH Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling Of Courage Jane M. Gertzen, US Margareta Lantz, SE
Veterannklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 2, Bedste Veteran, (25 point) INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DEKLBCH DEKLBJCH VDH-EUJSG07 VDH-EUSG12 DKKV07 DKKV10 DKV10 NV08 W07 KBHV07-10 BESG08
KLBV08-10-11 SKCHR Dog of the Year 2008 Belgian Winner 12

Tusani Cool Bakari
Monika Tusanova, SK Netti Gorosch &
Poul H. Jensen
Excellent 2, CK (11 point) DEJCH DKCH KLBCH DEVDHCH DECH DEVDHVCH DEVCH DKVV12 NORDVV12 M'gongo Tasu A'mwisho Klaus Lambæk Ane Marie V. Vilhelmsen
Juniorklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, Crufts Kvalif. SEVCH
Waytogo Milos Belizie
Anna-Britta Antonsson, SE Emmelie Stenman, SE
Ikke mødt Lewanika Indanayi Helle Lauridsen Helle Lauridsen
Mellemklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 4, R-Cert (18 point) Safero A'inja Marianne Kreft, DE Ane Marie V. Vilhelmsen
Excellent 2, CK Akizuri Titi Barika Stinne Elgaard Ann-Sophie Lindman, SE
Very Good 3 (5 point) Akizuri Titi Bizi Stinne Elgaard Mads Roed Rasmussen
Very Good 4 Stenänga Inez Ai'fumo Margareta Lantz, SE Margareta +
Malin Lantz, SE
Very Good Shavano's
One And Only Winnie
Hanne Neergaard, NO Hege Dufseth, NO
Åbenklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 1, Cert , CACIB, BIM,
Crufts Kvalif.
(33 point)
Hazinas 6th Farida By U Lena Carlsson Ulla Holm-Pedersen
Excellent 2 (8 point) Hazinas 6th
Funanya By U
Lena Carlsson Heidi Wiltmann Nielsen &
Thomas Andreasen
Excellent 3 (7 point) Hazinas 6th Fanikia By U Lena Carlsson Grith Sandst Poulsen &
Ole Klinkby
Very Good 4 Mapambazuko
Buumi Xarit D'afrique
Alice Lamora, CH Silvia & Holger Dilk, DE
Very Good (3 point) Bitte-Nus Kifani Zari Vibeke Poulsen Vibeke Poulsen
Good (1 point) Hazinas 6th Fidela By U Lena Carlsson Lena Carlsson
Good (1 point) Bikita's Legacy Anaya Susanne Bech-Hansen Susanne Bech-Hansen
Championklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 2, R-CACIB (25 point) DKCH KLBCH LP1 LP2 Rally-B Rally-Ø Linnemann Bikita Lykke Linnet Susanne Bech-Hansen
Excellent 2, CK, Btkl. 3
(20 point)
DKCH DEVDHJCH Red Hot Line Flaming Star Sevilla Tatyana Volkova, UA Nada Nikolic
Excellent 3, CK NOCH NORDJV12 Minjimba Ridge Diamond Hasina Anna Florell Berg, SE Gjertrud Hansen, NO
Veteranklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
(13 point)
DKCH DEVDHCH INTCH KLBCH Rally-B
M'gongo Surú Basobi
Klaus Lambæk Rikke Sehested &
Mads Roed Rasmussen
Opdrætsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Opdrætter
Bedste Opdrætsklasse
HP
Ærespræmie
(10 point)
Kennel Hazinas Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U

Hazinas 6th Farida By U

Hazinas 6th
Funanya By U

Hazinas 6th Fanikia By U

Lena Carlsson