DKKs Internationale Udstilling 21. juni 2015 i Vejen

Dommer: Hanne Laine Jensen (DK)


BIR + BIG: SEVCH Adoreas Ridged ChewBecca Crufts Kvalif.

BIM: DKCH Hazinas 6th Fulani Ajabu By U Crufts Kvalif.

Bedste Veteran: INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH
NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH
DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07DKKV10 DKKV13
DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11
NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
Tusani Cool Bakari

Bedste Baby: Bikita´s Legacy Baloo

Bedste Hvalp: Wakati Mzuri Himaya Mabou

Bedste hanklasse placeringer

1

DKCH Hazinas 6th Fulani Ajabu By U

2

INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11 NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
Tusani Cool Bakari

3

Ikimba Jambo Mandela

4

DKCH Kinyemi At Inkiru Valley's Izaan
Bedste tæveklasse placeringer

1

SEVCH Adoreas Ridged ChewBecca

2

Jockular Alkina

3

NOCH DKCH NORDJV12 Minjimba Ridge Diamond Hasina

4

DEVDHCH Mapambazuko Buumi Xarit D'afrique

 

Babyklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1, Bedste Baby (13 point) Bikita´s Legacy Baloo Susanne Bech-Hansen Susanne bech-Hansen
Hvalpeklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1, Bedste Hvalp Wakati Mzuri
Himaya Mabou
Britta Käsbach, DE Ingrid Schweigert &
Bernd Schröder, DE
Juniorklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Ikke mødt Hamza Karin &
Mogens Andersen
Birger &
Marianne Deleuran
Mellemklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 3, Cert, R-CACIB Ikimba Jamboo Mandela Marianne Gellin, FI Gabriele Hill, DE
Excellent 2
(8 point)
Bitte-Nus Laini Kito Vibeke Poulsen Vibeke &
Christian Hansen
Very Good 3
(5 point)
Kianga Amali Calvin Simone
Korf-Gellermann, DE
Bettina
Filtenborg-Barnkob
Very Good 4 Eragon Bawean´s Hope Katerîna Hubonová, CZ Jens Schirmer
Åbenklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK Johokwe Obama Onyo Steffen Schock, DE Angelika Ernst-Plörer, DE
Excellent 2 Demba Xarit D'afrique Silvia & Holger Dilk, DE Silvia & Holger Dilk, DE
Very Good 3 Wakati Mzuri Finest Nordic Aramis Britta Käsbach, DE Ingrid Schweigert &
Bernd Schröder, DE
Very Good 4 DEVDHJCH DEJCH Matumaini Bahati Utano Carina Graucob, DE Gabriele &
Reno Jettkannt, DE
Ikke mødt Ridgebow´s
X'ellent Of Ngumo
Bitte &
Sven Stjärnfeldt, SE
Bitte &
Sven Stjärnfeldt, SE
Championklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 1 CACIB, BIM, Crufts Kvalif.
(33 point)
DKCH Hazinas 6th Fulani Ajabu By U Lena Carlsson Annette &
Peter Rosenfeldt
Excellent 2, CK, Bhkl. 4
(16 point)
DKCH Kinyemi At Inkiru Valley's Izaan Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Caroline Larsen +
Helle Cornelius-Knudsen
Excellent 3, CK INTCH DKCH SECH NOCH NORDCH NORDJV12
Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling of Courage
Jane M. Gertzen, US Margareta Lantz, SE
Veteranklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 2
Bedste Veteran
(25 point)
INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11 NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14

Tusani Cool Bakari

Monika Tusanova, SK Netti Gorosch &
Poul H. Jensen
Excellent 2, CK
(11 point)
DKCH DEVDHCH DECH KLBCH DKVV12 DKVV13 NORDVV12 DEJCH
M'gongo Tasu A'mwisho
Klaus Lambæk Ane Marie V. Vilhelmsen
Juniorklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 2,
R-Cert, Crufts Kvalif. (25 point)
Jockular Alkina C. J. M. Coppens-Janssens, NL Caroline Larsen
Excellent 2 Evora xarit D'afrique Silvia & Holger Dilk, DE Silvia & Holger Dilk, DE
Mellemklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1 (10 point) Shangalia Avani Kamili Carmen Meissner, DE Dorte Kristensen
Ikke mødt Ridgebow's
You Are Yuna Of Arif
Bitte &
Sven Stjärnfeldt, SE
Bitte &
Sven Stjärnfeldt, SE
Åbenklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 1, Cert, CACIB, BIR, BIG,
Crufts Kvalif.
Adoreas
Ridged Chewbecca
GunnTove Jensen, NO Pernilla Johansson, SE
Excellent 2, CK
(11 point)
DEVDHJCH DEJCH
Zindika My Lucky Star Cheyenne T
Caroline Larsen Caroline Larsen
Excellent 3 Maridadis
Laurens Imara Asali
Stephanie Bringslid, NO Gry Larsen, NO
Excellent 4 Waytogo Milos Belize Anna-Britta Antonsson, SE Emmelie Stenman, SE
Excellent Akizuri Titi Bakira Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Ann-Sophie Lindman, SE
Very Good (3 point) Akizuri Titi Bizi Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Mads Roed Rasmussen
Very Good (3 point) Safero A'inja Marianne Kreft, DE Ane Marie V. Vilhelmsen
Championklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 3
R-CACIB
NOCH NORDJV12 Minjimba Ridge Diamond Hasina Anna Berg Florell, SE Gjertrud Hansen, NO
Excellent 2, CK, Btkl. 4 DEVDHCH Mapambazuko Buumi Xarit D'afrique Alice Lamora, CH Silvia & Holger Dilk, DE
Excellent 3, CK
(10 point)
DKCH DEVDHJCH Red Hot Line Flaming Star Sevilla Tatyana Volkova, UA Nada Nikolic
Ikke mødt SECH
Ohgami Loves Brielle
Jazmine Ohgami, SE Bitte &
Sven Stjärnfeldt, SE