DKK’s Internationale Udstilling 17. august 2014 på Bornholm

Dommer: Hans Almgren (SE)

 

 

BIR + BIG4: DEVDHJCH DEJCH Zindika My Lucky Star Cheyenne T

BIM: SECH DKCH Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling Of Courage

Bedste hanklasse placeringer

1

SECH DKCH NORDJV12 Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling Of Courage

2

DKCH SECH DEVDHCH SLCH UHP RBM RVM Akizuri Ika Asani

3

-

4

-
Bedste tæveklasse placeringer

1

DEVDHJCH DEJCH Zindika My Lucky Star Cheyenne T

2

DKCH KLBCH DEVDHCH Rex Ventors Talulah K

3

DKCH KLBCH Spring Valley's Athena Olympia

4

Inanda Mellberg Dorothea Of Rold
Babyklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1, Bedste Baby (13 point) Akizuri
Chumani By Argos
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Babyklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1 (10 point) Kinyemi Kilimanjaro
K-Him Kinshasa
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic + Ny +
Helle Cornelius-Knudsen
Hvalpeklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1, Bedste Hvalp (13 point) Kianga Amali Calvin Simone
Korf-Gellermann, DE
Bettina
Filtenborg-Barnkob
Championklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 1, CACIB, BIM SECH DKCH NORDJV12
Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling Of Courage
Jane M. Gertzen, US Margareta Lantz, SE
Excellent 2, CK, Bhkl. 2, R-CACIB (23 point) DKCH SECH DEVDHCH SLCH UHP RBM RVM
Akizuri Ika Asani
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Excellent 3 (7 point) DKCH Kinyemi
At Inkiru Valley's Izaan
Nada Nikolic Nada Nikolic +
Caroline Larsen +
Helle Cornelius- Knudsen
Ikke mødt INTCH NORDCH DKCH SECH FICH NOJV12 Mankoya's Incredible Ike By Gambo Birgitta Ebkar, SE Birgitta Eblar, SE
Ikke mødt SECH DKCH Spirit Of Ishtar Caran D'ache Amelie Boode &
Michael Törneman, SE
Amelie Boode &
Michael Törneman, SE
Juniorklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 1, Cert, BIR, BIG4
(38 point)
DEVDHJCH DEJCH
Zindika My Lucky Star Cheyenne T
Caroline Larsen Caroline Larsen
Excellent 2 Bitt-Nus Laini Zalika Vibeke Poulsen Mia Gustafsson, SE
Mellemklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1 (10 point) Akizuri Titi Bizi Stinne Elgaard Mads Roed Rasmussen
Ikke mødt Stenänga Inez Ai'fumo Margareta Lantz, SE Margareta +
Malin Lantz, SE
Åbenklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, R-Cert Inanda Mellberg Dorothea Of Rold Marie Wijkander, SE Inger Rolander, SE
Very Good 2 (6 point) Kinyemi
At Inkiru Valley's Indiya
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Helle Cornelius-Knudsen & Flemming Ørnø
Championklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 2, CACIB (25 point) DKCH KLBCH DEVDHCH
Rex Ventors Talulah K
Veronica Thorén, SE Nada Nikolic +
Caroline Larsen
Excellent 2 (8 point) DKCH DEVDHJCH Red Hot Line Flaming Star Sevilla Tatyana Volkova, UA Nada Nikolic
Ikke mødt SECH FICH SEVCH
Akeba African Hunters Magmabona
Eva Dufková, CZ Karin Frostemo, SE
Ikke mødt INTCH SECH FICH Kangelani's Impressive Inka Marit Hjartøy, NO Birgotta Ebkar, SE
Veteranklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 3
Bedste Veteran (22 point)
DKCH KLBCH Springvalley's
Athena Olympia
Marie Cotton &
Jeannine Happi, US
Nada Nicolic +
Helene Cortsen
Excellent 2, CK, Btkl. 4
(12 point)
DKCH DEVDHCH INTCH KLBCH Rally-B
M'gongo Surú Basobi
Klaus Lambæk Rikke Sehested &
Mads Roed Rasmussen