DKK’s Internationale Danskvinder Udstilling 1. november 2015 i Herning

Dommer: Mats Jonsson, (SE)


BIR: SECH SEVCH Anzantras Van Morrison Ny DKCH

BIM: SEVCH SEJV12 SECH DKCH Sabaku Inus Bakari of Edelrood

 

Bedste Baby: Bitte-Nus Maisha Chaki

Bedste Hvalp: Saimond’s Praide Mirror of My Hope

Bedste Veteran: VV12 INTCH NORDCH NOCH SECH DKCH FICH DKV10 DKV11
                               Kangelani's Gentle Malaika by Clay

Bedste hanklasse placeringer

1

SECH SEVCH Anzantras Van Morrison

2

DKCH SECH INTCH Hazinas 5th Abuya

3

DKCH SECH Ridgebow’s Urax of Wasco

4

NOCH DKCH SECH LVCH EECH NORDCH INTCH Kangelani’s Gentle Thanzi by Clay
Bedste tæveklasse placeringer

1

SEVCH SEJV12 SECH Sabaku Inus Bakari of Edelrood

2

NOCH Shavano’s One And Only Uma

3

SECH Ohgami Loves Brielle

4

Billinge Gårds Ifertayo ya Obelix
Babyklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL 1 Bedste Baby
(13 point)
Bitte-Nus Maisha Chaki Vibeke Poulsen Anette Boesen
L (3 point) Zindika
My Dutch T'BandiT
Caroline Larsen Caroline Larsen
Babyklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL 1
(10 point)
Red Hot Line
Rising Star Safiya
Tatyana Volkova, UA Nada Nikolic
SL 2 African Roots
Chillie Chinua by Ino
Bettina & Ralf Schalk, DE Alexander Lund, NO
Hvalpeklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL 1, Bedste Hvalp Saimond’s Praide
Mirror Of My Hope
Olga Obukhova, RU Tamara Stene +
A. K. Wien Stubberud +
Roy S. F. Samuelsen, NO
Juniorklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1
(10 point)
Akizuri Chumani by Argos Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Very Good Kangelani’s Piece Of Art Marit Hjartøy, NO Marit Hjartøy, NO
Good Yihla Moya Asha Anum Martina Blad, DE Anja Wolf &
Torsten de Vries, DE
Mellemklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1 Eragon Bawean’s Hope Katerina Hubonovà, CZ Jens Schimmer
Åbenklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK Sabazku Inus
Chikako of Sheriff
Pernilla Hallström, SE Pernilla Hallström, SE
Excellent 2 Billinge Gårds
Jakhi ya Gilgamesh
Helena Färlevik, SE Rickard Frej, SE
Good Demba Xarit D’Afrique Silvia & Holger Dilk, DE Silvia & Holger Dilk, DE
Championklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 1, Cert, CACIB, BIR, DKV15,
Ny DKCH
SECH SEVCH
Anzantras Van Morrison
Helena Siren, SE Ulrika Larsson, SE
Excellent 2, CK, Bhkl. 2,
R-CACIB (23 point)
DKCH SECH INTCH
Hazinas 5th Abuya
Lena Carlsson Julie Lorentzen +
Heidi Nielsen
Excellent 3, CK, Bhkl. 3 SECH DKCH Ridgebow's
Urax of Wasco
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Marie-Louise Folkesson, SE
Excellent 4, CK NOCH DKCH Shavano’s Noble Archie by Lloyd Hanne Neergaard, NO Eline Espolin-Johnson, NO
Excellent, CK, R-Cert SEVCH SECH Mohaget’s Mister Masai Johanna Segerlund, SE Johanna Segerlund, SE
Excellent, CK SECH DKCH NOCH NORDCH Shavano’s One And Only Barrak Hanne &
John A. Neergaard, NO
Hanne &
John A. Neergaard, NO
Excellent INTCH DKCH SECH NOCH NORDCH NORDJV12
Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling of Courage
Jane M. Gertzen, US Margareta Lantz, SE
Excellent NOCH SECH Ridgedogs Glorious Akinzo Ann Kristin W. Stubberud, NO Tamara Stene, NO
Excellent NOCH DKCH INTCH Shavano’s
Look Out For LLoyd
Hanne Neergaard, NO Eline Espolin Johnson, NO
Excellent

(5 point)

DKCH Hazinas 6th Fulani Ajabu by U Lena Carlsson Annette &
Peter Rosenfeldt
Excellent INTCH NOCH SECH DKCH FICH NORDCH DEVDHCH KBHV11 DKV11SEV12 FIV13 BDSG13KBHV14 DKV14 Kangelani's
Impressive Ino by Ascot
Marit Hjartøy, NO Alexander Lund, NO
Very Good (3 point) DKCH Kinyemi At Inkiru Valley’s Izaan Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Caroline Larsen +
Helle Cornelius-Knudsen
Ikke mødt DKCH SECH FICH BALCH FRCH NORDCH INTCH NOCH EECH LVCH LTCH Elangani Braveheartrules Linda, Daryl & Emma Friedland, AU Caroline Graflund, SE
Ikke mødt SECH DKCH FICH NORDCH SEVCH Mankoya's Incredible Idde by Gambo Birgitta Ebkar, SE Malin Jönsson, SE
Veteranklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 4
DKVV15
NOCH DKCH SECH LVCH EECH NORDCH INTCH Kangelani’s Gentle Thanzi by Clay Marit Hjartøy, NO Marit Hjartøy, NO
Excellent 2, CK SECH DKCH Prästens Athos Gold of Asti Ulla-Britt Persson, SE Rebecca Johansson, SE
Very Good 3 (5 point) INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11 NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14 KBHVV15
Tusani Cool Bakari
Monika Tusanova, SK Netti Gorosch &
Poul H. Jensen
Juniorklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, DKJV15
(13 point)
KBHJV15 Jockular Alkina C.J.M. Coppens-Janssens, NL Caroline Larsen
Excellent 2 Etanaridge's
Bonemine by Obelix
Gisela Lindberg, SE Gisela Lindberg, SE
Excellent 3 Shavano’s Proud To Be Beaalrosaria Hanne Neergaard, NO Lisbeth Endresen, NO
Excellent 4 Etanaridge's
Vanilla by Obelix
Gisela Lindberg, SE Margareta Borglin, SE
Excellent Bovijo She’s A Mystery Carol Torr, GB Hanne Neergaard, NO
Very Good Sabaku Inus
Nessa of Meus Milo
Pernilla Hallström, SE Sari Vourenmaa, SE
Ikke mødt Zara Of The Pride Lands D. van Rooj, NL Kirja Sørensen &
Per Hansen
Ikke mødt Shavano’s
Proud To Be Cawa
Hanne &
John A. Neergaard, NO
Hege Dufseth, NO
Mellemklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
(13 point)
Kinyemi Kilimanjaro
K-Him Kijana
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Dorthe Jøker
Excellent 2 Ridgebow's
You Are Yuna of Arif
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Very Good 3
(5 point)
Kinyemi Kilimanjaro
K-Him Kinshasa
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Helle Cornelius-Knudsen + Ny Knudsen
Cannot Be Judged
(0 point)
Kinyemi Kilimanjaro
K-Him Kaleela
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Karina Andersen
Ikke mødt Shangalia Avani Kamili Carmen Meissner, DE Dorte Kristensen
Åbenklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 3, R-Cert SECH
Ohgami Loves Brielle
Jazmine &
Michael Ohgami, SE
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Excellent 2, CK, Btkl. 4 Billinge Gårds
Infertayo ya Obelix
Helena Färlevik, SE Helena Färlevik, SE
Excellent 3, CK SEVCH
Waytogo Milos Belizie
Anna-Britta Antonsson, SE Emmelie Stenman, SE
Excellent 4, CK SECH Adoreas
Ridged Chewbecca
Gun Tove Jensen, NO Pernilla Johansson, SE
Excellent, CK
(8 point)
Zindika My Lucky Star Chumani T Caroline Larsen Marianne Grønn Prior
Excellent Vackra Vilda
Cha-Cha-Cha
Cornelia Lundblad Olsson, SE Cornelia Lundblad Olsson, SE
Excellent
(5 point)
DEVDHJCH DEJCH
Safero A’inja
Marianne Kreft, DE Ane Marie V. Vilhelmsen
Very Good
(3 point)
Dee Esmé Munya Bawean’s Hope Katerina Hubonovà, CZ Anne G. C. Dalsgaard
Very Good Akizuri Titi Barika Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Ann-Sophie Lindman, SE
Very Good
(3 point)
Kinyemi
At Inkiru Valley’s Indiya
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Helle Cornelius-Knudsen + Flemming Ørnø
Very Good
(3 point)
DKJV14
Mankoya's Jolly Jazzi
Birgitta Ebkar, SE Julie K. Lorentzen +
Heidi Nielsen
Good
(1 point)
Hazinas 6th Fidela By U Lena Carlsson Lena Carlsson
Ikke mødt SECH African Braveheart’s Knockout Babe Caroline Graflund, SE Caroline &
Mats Graflund, SE
Ikke mødt Lewanika Inkosazana Helle +
Sophie Amalie Lauridsen
Kirja Sørensen
Championklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 1
CACIB, BIM, DKV15
SEVCH SEJV12 SECH DKCH Sabaku Inus
Bakari of Edelrood
Pernilla Hallström, SE Pernilla Hallström, SE
Excellent 2, CK, Btkl. 2
Cert, R-CACIB, Ny DKCH
NOCH Shavano’s One And Only Uma Hanne &
John A. Neergaard, NO
Toril Enersen, NO
Excellent 3, CK
(10 point)
DKCH DEVDHCH
Akizuri Titi Bizi
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Mads Roed Rasmussen
Excellent 4, CK NOCH DKCH Kifani’s
Kamili Eros’ Binti Nandi
Alexander Lund, NO Alexander Lund, NO
Excellent, CK DKCH Billinge Gårds Fauzia ya Caran Helena Färlevik, SE Helena Färlevik, SE
Excellent DEVDHCH Mapambazuko Buumi Xarit D’Afrique Alice Lamora, CH Silvia & Holger Dilk, DE
Excellent
(5 point)
DKCH DEVDHJCH KBHJV14
Zindika My Lucky Star Cheyenne T
Caroline Larsen Caroline Larsen
Excellent NOCH SECH Kangelani’s One Of A Kind Mali Marit Hjartøy, NO Sonja Helene Olsen, NO
Excellent DKCH SECH NOCH FICH NORDCH INTCH Ridgebow’s
Scilla of Thanzi
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Ikke mødt NORDCH DKCH Shavano’s One And Only Winnie Hanne &
John A. Neergaard, NO
Hege Dufseth, NO
Veteranklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK,
DKVV15, Bedste Veteran
VV12 INTCH NORDCH NOCH SECH DKCH FICH DKV10 DKV11 Kangelani's
Gentle Malaika by Clay
Marit Hjartøy, NO Alexander Lund, NO
Excellent 2, CK
(11 point)
DKCH KBHV11
Hazinas 4th Tafika
Lena Carlsson Julie Lorentzen +
Heidi Nielsen
Excellent 3
(8 point)
DKCH DEVDHCH INTCH KLBCH Rally-B
M'gongo Surú Basobi
Klaus Lambæk Rikke Sehested &
Mads Roed Rasmussen
Opdrætsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Opdrætter
Bedste Opdrætsklasse
Hæders Præmie
(10 point)
Kennel Kinyemi DKCH Kinyemi At Inkiru Valley’s Izaan

Kinyemi
At Inkiru Valley’s Indiya


Kinyemi Kilimanjaro
K-Him Kijana

Kinyemi Kilimanjaro
K-Him Kinshasa

Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard