DKK’s Internationale Udstilling 31. oktober 2015 i Herning

Dommer: Stinne Elgaard, (DK)


BIR: DKCH SECH Ridgebow’s Urax of Wasco

BIM: SEVCH SEJV12 SECH Sabaku Inus Bakari of Edelrood Ny DKCH

 

Bedste Baby: Zindika My Dutch T'BandiT

Bedste Hvalp: Saimond’s Praide Mirror of My Hope

Bedste Veteran: INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH
                                         DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07
                                         KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11 NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14 KBHVV15
                              Tusani Cool Bakari

Bedste hanklasse placeringer

1

DKCH SECH Ridgebow’s Urax of Wasco

2

INTCH DKCH SECH NOCH NORDCH NORDJV12 Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling of Courage

3

INTCH NOCH SECH DKCH FICH NORDCH DEVDHCH KBHV11 DKV11SEV12 FIV13 BDSG13KBHV14 DKV14
Kangelani's Impressive Ino by Ascot

4

NOCH SECH DKCH NORDCH Shavano’s One And Only Barrak
Bedste tæveklasse placeringer

1

SEVCH SEJV12 SECH Sabaku Inus Bakari of Edelrood

2

NOCH SECH Kangelani’s One Of A Kind Mali

3

Ridgebow’s You Are Yuna of Arif

4

DKJV14 Mankoya’s Jolly Jazzi
Babyklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL 1 Bedste Baby
(13 point)
Zindika
My Dutch T'BandiT
Caroline Larsen Caroline Larsen
SL 2 (8 point) Bitte-Nus Maisha Chaki Vibeke Poulsen Anette Boesen
Babyklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL 1
(10 point)
Red Hot Line
Rising Star Safiya
Tatyana Volkova, UA Nada Nikolic
SL 2 African Roots
Chillie Chinua by Ino
Bettina & Ralf Schalk, DE Alexander Lund, NO
SL 3 (7 point) Zindika My Dutch Totsi T Caroline Larsen Anne Mette Lau
SL 4
(6 point)
Zindika
My Dutch Tamaya T
Caroline Larsen Edel Leeper &
Anders Sørensen
Hvalpeklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL 1, Bedste Hvalp Saimond’s Praide
Mirror Of My Hope
Olga Obukhova, RU Tamara Stene +
A. K. Wien Stubberud +
Roy S. F. Samuelsen, NO
Juniorklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
Cert
Kangelani’s Piece Of Art Marit Hjartøy, NO Marit Hjartøy, NO
Good Yihla Moya Asha Anum Martina Blad, DE Anja Wolf &
Torsten de Vries, DE
Mellemklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1 Eragon Bawean’s Hope Katerina Hubonovà, CZ Jens Schimmer
Åbenklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
R-Cert
Billinge Gårds
Jakhi ya Gilgamesh
Helena Färlevik, SE Rickard Frej, SE
Excellent 2, CK Sabazku Inus
Chikako of Sheriff
Pernilla Hallström, SE Pernilla Hallström, SE
Very Good 3 Demba Xarit D’Afrique Silvia & Holger Dilk, DE Silvia & Holger Dilk, DE
Ikke mødt Bitte-Nus Laini Kito Vibeke Poulsen Vibeke Ø. &
Christian E. Hansen
Championklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 1, CACIB, BIR SECH DKCH Ridgebow's
Urax of Wasco
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Marie-Louise Folkesson, SE
Excellent 2, CK, Bhkl. 2,
R-CACIB
INTCH DKCH SECH NOCH NORDCH NORDJV12
Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling of Courage
Jane M. Gertzen, US Margareta Lantz, SE
Excellent 3, CK, Bhkl. 3 INTCH NOCH SECH DKCH FICH NORDCH DEVDHCH KBHV11 DKV11SEV12 FIV13 BDSG13KBHV14 DKV14 Kangelani's
Impressive Ino by Ascot
Marit Hjartøy, NO Alexander Lund, NO
Excellent 4, CK, Bhkl. 4 SECH DKCH NOCH NORDCH Shavano’s
One And Only Barrak
Hanne &
John A. Neergaard, NO
Hanne &
John A. Neergaard, NO
Excellent SEVCH SECH Mohaget’s Mister Masai Johanna Segerlund, SE Johanna Segerlund, SE
Excellent SECH SEVCH Anzantras Van Morrison Helena Siren, SE Ulrika Larsson, SE
Excellent NOCH SECH Ridgedogs Glorious Akinzo Ann Kristin W. Stubberud, NO Tamara Stene, NO
Excellent NOCH DKCH Shavano’s Noble Archie by Lloyd Hanne Neergaard, NO Eline Espolin-Johnson, NO
Ikke mødt DKCH SECH FICH BALCH FRCH NORDCH INTCH NOCH EECH LVCH LTCH Elangani Braveheartrules Linda, Daryl & Emma Friedland, AU Caroline Graflund, SE
Ikke mødt SECH DKCH FICH NORDCH SEVCH Mankoya's Incredible Idde by Gambo Birgitta Ebkar, SE Malin Jönsson, SE
Veteranklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
Bedste Veteran
(13 point)
INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11 NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14 KBHVV15
Tusani Cool Bakari
Monika Tusanova, SK Netti Gorosch &
Poul H. Jensen
Excellent 2 SECH DKCH Prästens Athos Gold of Asti Ulla-Britt Persson, SE Rebecca Johansson, SE
Juniorklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK Bovijo She’s A Mystery Carol Torr, GB Hanne Neergaard, NO
Excellent 2, CK Shavano’s Proud To Be Beaalrosaria Hanne Neergaard, NO Lisbeth Endresen, NO
Excellent 3, CK
(10 point)
KBHJV15 Jockular Alkina C.J.M. Coppens-Janssens, NL Caroline Larsen
Excellent 4 Etanaridge's
Bonemine by Obelix
Gisela Lindberg, SE Gisela Lindberg, SE
Excellent Etanaridge's
Vanilla by Obelix
Gisela Lindberg, SE Margareta Borglin, SE
Excellent Sabaku Inus
Nessa of Meus Milo
Pernilla Hallström, SE Sari Vourenmaa, SE
Ikke mødt Shavano’s
Proud To Be Cawa
Hanne &
John A. Neergaard, NO
Hege Dufseth, NO
Mellemklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 3 Ridgebow's
You Are Yuna of Arif
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Excellent 2, CK
(11 point)
Kinyemi Kilimanjaro
K-Him Kijana
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Dorthe Jøker
Ikke mødt Shangalia Avani Kamili Carmen Meissner, DE Dorte Kristensen
Åbenklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 4 (18 point) DKJV14
Mankoya's Jolly Jazzi
Birgitta Ebkar, SE Julie K. Lorentzen +
Heidi Nielsen
Excellent 2, CK
(11 point)
DEVDHJCH DEJCH
Safero A’inja
Marianne Kreft, DE Ane Marie V. Vilhelmsen
Excellent 3 Akizuri Titi Barika Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Ann-Sophie Lindman, SE
Excellent 4
(6 point)
Zindika My Lucky Star Chumani T Caroline Larsen Marianne Grønn Prior
Excellent SEVCH
Waytogo Milos Belizie
Anna-Britta Antonsson, SE Emmelie Stenman, SE
Excellent SECH
Ohgami Loves Brielle
Jazmine &
Michael Ohgami, SE
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Excellent SECH Adoreas
Ridged Chewbecca
Gun Tove Jensen, NO Pernilla Johansson, SE
Very Good Billinge Gårds
Ifertayo ya Obelix
Helena Färlevik, SE Helena Färlevik, SE
Very Good
(3 point)
Dee Esmé Munya Bawean’s Hope Katerina Hubonovà, CZ Anne G. C. Dalsgaard
Very Good Vackra Vilda
Cha-Cha-Cha
Cornelia Lundblad Olsson, SE Cornelia Lundblad Olsson, SE
Ikke mødt SECH African Braveheart’s Knockout Babe Caroline Graflund, SE Caroline &
Mats Graflund, SE
Championklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 1
Cert, CACIB, BIM, NY DKCH
SEVCH SEJV12 SECH Sabaku Inus
Bakari of Edelrood
Pernilla Hallström, SE Pernilla Hallström, SE
Excellent 2, CK, Btkl. 2
R-CACIB
NOCH SECH Kangelani’s One Of A Kind Mali Marit Hjartøy, NO Sonja Helene Olsen, NO
Excellent 3, CK
(10 point)
DKCH DEVDHJCH KBHJV14
Zindika My Lucky Star Cheyenne T
Caroline Larsen Caroline Larsen
Excellent 4, CK NOCH DKCH Kifani’s Kamili Eros’ Binti Nandi Alexander Lund, NO Alexander Lund, NO
Excellent
(5 point)
DKCH DEVDHCH
Akizuri Titi Bizi
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Mads Roed Rasmussen
Excellent DEVDHCH Mapambazuko Buumi Xarit D’Afrique Alice Lamora, CH Silvia & Holger Dilk, DE
Excellent NOCH Shavano’s
One And Only Uma
Hanne &
John A. Neergaard, NO
Toril Enersen, NO
Excellent DKCH Billinge Gårds Fauzia ya Caran Helena Färlevik, SE Helena Färlevik, SE
Excellent DKCH SECH NOCH FICH NORDCH INTCH Ridgebow’s
Scilla of Thanzi
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Ikke mødt NORDCH DKCH Shavano’s One And Only Winnie Hanne &
John A. Neergaard, NO
Hege Dufseth, NO
Veteranklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK VV12 INTCH NORDCH NOCH SECH DKCH FICH DKV10 DKV11 Kangelani's
Gentle Malaika by Clay
Marit Hjartøy, NO Alexander Lund, NO
Excellent 2, CK
(11 point)
DKCH KBHV11
Hazinas 4th Tafika
Lena Carlsson Julie Lorentzen +
Heidi Nielsen
Excellent 3, CK
(10 point)
DKCH DEVDHCH INTCH KLBCH Rally-B
M'gongo Surú Basobi
Klaus Lambæk Rikke Sehested &
Mads Roed Rasmussen