DKK Kreds 11s Nationale Udstilling 29. august 2015 i Varde

Dommer: Jochen Eberhardt (DE)


BIR + BIG + BIS4: DKCH DEVDHJCH KBHJV14 Zindika My Lucky Star Cheyenne T

BIM: DKCH RBM Hazinas 6th Fulani Ajabu By U

 

Bedste Veteran + BIS-Veteran: INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH
                                                           NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH
                                                           DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10
                                                           NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11 NORDV12
                                                           DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
                                                           Tusani Cool Bakari
Bedste Baby: Bitte-Nus Maisha Mir
Bedste Hvalp: Bikita's Legacy Baloo

Bedste hanklasse placeringer

1

DKCH RBM Hazinas 6th Fulani Ajabu By U

2

INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11 NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
Tusani Cool Bakari

3

DEVDHJCH DEVDHCH Mbwa Mzuri's Dogo

4

-
Bedste tæveklasse placeringer

1

DKCH DEVDHJCH KBHJV14 Zindika My Lucky Star Cheyenne T

2

Shangalia Avani Kamili

3

Lewanika Inkosazana

4

Jockular Alkina
Babyklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Særdeles Lovende 1
Bedste Baby
(13 point)
Bitte-Nus Maisha Mir Vibeke Poulsen Diana &Thomas Barret
Babyklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Særdeles Lovende 1
(10 point)
Bitte-Nus Maisha Gaidi Vibeke Poulsen Mona Beck &
Michael Gregersen
Hvbalpeklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Særdeles Lovende 1
Bedste Hvalp
(13 point)
Bikita's Legacy Baloo Susanne Bech-Hansen Susanne Bech-Hansen
Hvalpeklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Særdeles Lovende 1
(10 point)
Mbwa Mzuri's
Eshe ya Cairo
Sanne & Jens Bækgaard Inge Kiilerich Nielsen
Juniorklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Very Good 1
(8 point)
Akizuri Cebisani by Argos Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Gina Nielsen &
Per Andersen
Åbenklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 3, Cert, Ny DKCH (22 point) DEVDHJCH DEVDHCH
Mbwa Mzuri's Dogo
Sanne & Jens Bækgaard Sanne & Jens Bækgaard
Excellent 2
(8 point)
KBHJV14
Bitte-Nus Laini Kito
Vibeke Poulsen Vibeke Østergaard & Christian Espeløv Hansen
Excellent 3 Ridgebow's
Urax of Wasco
Brittmarie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Marie-Louise Folkesson, SE
Championklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 1 BIM (33 point) DKCH RBM Hazinas 6th
Fulani Ajabu by U
Lena Carlsson Annette & Peter Haugaard-Rosenfeldt
Excellent 2 Johokwe Obama Onyo Steffen Schock, DE Angelika Ernst-Plörer, DE
Veteranklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 2
Bedste Veteran, BIS-Veteran
(25 point)
INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11 NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
Tusani Cool Bakari
Monika Tusanova, SK Netti Gorosch &
Poul H. Jensen
Juniorklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 4 (18 point) Jockular Alkina Carla & Jan Coppens, NL Caroline Larsen
Very Good 2 (6 point) Zara Of The Pride Lands D. Van Rooij, NL Kirja Sørensen &
Per Hansen,
Mellemklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 2
Cert, (25 point)
Shangalia Avani Kamili Carmen Meissner, DE Dorte Kristensen
Åbenklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 3
R-Cert (22 point)
Lewanika Inkosazana Helle + Sophie Amalie Lauridsen Kirja Sørensen
Excellent 2
(8 point)
Hazinas 6th Fanela By U Lena Carlsson Mette Gudnitz &
Jan Damgaard Nielsen
Excellent 3
(7 point)
Safero A'inja Marianne Kreft, DE Ane Marie V. Vilhelmsen
Very Good 4
(4 point)
Akizuri Titi Bizi Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Mads Roed Rasmussen
Very Good (3 point) Zindika
My Lucky Star Chumani T
Caroline Larsen Marianne Grønn Prior
Ikke mødt Bitte-Nus Kifani Zari Vibeke Poulsen Vibeke Poulsen
Ikke Mødt Dee Esmé Munya Bawean's Hope Katerîna Hubonovà, CZ Anne G.C. Dalsgård
Ikke mødt Hazinas 6th
Funanya by U
Lena Carlsson Heidi Wiltmann Nielsen & Thomas Andreasen
Championklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 1
BIR, BIG, BIS4
(38 point)
DKCH DEVDHJCH KBHJV14 Zindika My Lucky Star Cheyenne T Caroline Larsen Caroline Larsen
Excellent 2, CK, Btkl. 4
(16 point )
DKCH LP1 RBM
Bikita's Legacy Anaya
Susanne Bech-Hansen Susanne Bech-Hansen
Veteranklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1
(10 point)
DKCH KBHV11
Hazinas 4th Tafika
Lena Carlsson Anne Julie K. Lorentzen & Heidi Nielsen
Very Good 2
(6 point)
DKCH DEVDHCH INTCH KLBCH Rally-B
M'gongo Surú Basobi
Klaus Lambæk Rikke Sehested &
Mads Roed Rasmussen
Opdrætsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Opdrætter
Ikke mødt Kennel Hazinas DKCH RBM Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U


Hazinas 6th Fanela By U

Hazinas 6th
Funanya by U

DKCH KBHV11
Hazinas 4th Tafika

Lena Carlsson