DKK Kreds 6’s Nationale Udstilling 23. august 2014 i Århus

Dommer: Graham Hill (GB)

BIR + BIG2: Hazinas 6th Fulani Ajabu By U

BIM: DKCH DEVDHJCH Red Hot Line Flaming Star Sevilla


BIS2-Veteran:
INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH
                           KLBCH DEKLBCH DEKLBJCH DEVDHVCH DEVCHVDH-EUJSG07 VDH-EUSG12 DKKV07
                           DKKV10 DKV10 NV08 W07 KBHV07-10 BESG08 KLBV08-10-11 SKCHR Dog of the Year 2008
                           Belgian Winner 12
Tusani Cool Bakari

BIS2-Opdrætsklasse: Kennel Hazinas

Bedste hanklasse placeringer

1

Hazinas 6th Fulani Ajabu By U

2

SECH Ridgebow's Rollick Raz Of Navy

3

Bitte-Nus Laini Kito

4

INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DEKLBCH DEKLBJCH DEVDHVCH DEVCHVDH-EUJSG07 VDH-EUSG12 DKKV07 DKKV10 DKV10 NV08 W07 KBHV07-10 BESG08 KLBV08-10-11 SKCHR Dog of the Year 2008 Belgian Winner 12 Tusani Cool Bakari
Bedste tæveklasse placeringer

1

DKCH DEVDHJCH Red Hot Line Flaming Star Sevilla

2

Zindika My Lucky Star Cheyenne T

3

Lewanika Inkosazana

4

DKCH KLBCH KLBV13 Rex Ventors Talulah K

 

Babyklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Særdeles Lovende 1, Bedste Baby (13 point) Akizuri
Chumani By Argos
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Særdeles Lovende 2
(8 point)
Lewanika Jambo Habari Helle +
Sophie Amalie Lauridsen
Susanne Grandahl
Babyklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Lovende (3 point) Kinyemi Kilimanjaro
K-Him Kinshasa
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Hvalpeklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Særdeles Lovende 1, Bedste Hvalp (13 point) Kianga Amali Calvin Simone
Korf-Gellermann, DE
Bettina
Filtenborg-Barnkob
Lovende Eragon Bawean's Hope Katerina Hubonovà, CZ Jens Schimer
Juniorklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 3
(22 point)
Bitte-Nus Laini Kito Vibeker Poulsen Vibeke Østergaard & Christian Espeløv Hansen
Mellemklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1 (10 point) Lewanika Inkosi Helle +
Sophie Amalie Lauridsen
Annette &
Nicolas Hansen
Excellent 2 (8 point) Lewanika Induna Helle +
Sophie Amalie Lauridsen
Mia Rønning &
Carsten Ishøy
Ikke mødt Demba Xarit D'afrique Silvia & Holger Dilk, DE Silvia & Holger Dilk, DE
Åbenklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 1, Cert, BIR, BIG2 (38 point) Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U
Lena Carlsson Annette & Peter Haugaard-Rosenfeldt
Excellent 2 (8 point) Kuzonga's Hamisi Aslan Jo-Ann Nielsen Christina Andersen
Championklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 2, R-Cert SECH Ridgebow's
Rollick Raz Of Navy
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Marie-Louise Folkesson, SE
Excellent 2, CK (11 point) Kinyemi
At Inkiru Valley's Izaan
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Caroline Larsen +
Helle Cornelius-Knudsen
Ikke mødt SECH DKCH Spirit Of Ishtar Caran D'ache Amelie Boode &
Michael Törneman, SE
Amelie Boode &
Michael Törneman, SE
Veteranklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 4, Bedste Veteran, BIS2-Veteran (18 point) INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH DEVDHVCH DEVCH KLBCH DEKLBCH DEKLBJCH VDH-EUJSG07 VDH-EUSG12 DKKV07 DKKV10 DKV10 NV08 W07 KBHV07-10 BESG08 KLBV08-10-11 SKCHR Dog of the Year 2008 Belgian Winner 12 Tusani Cool Bakari Monika Tusanova, SK Netti Gorosch &
Poul H. Jensen
Juniorklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 2
Cert (25 point)
Zindika My Lucky Star Cheyenne T Caroline Larsen Caroline Larsen
Excellent 2
(8 point)
Paerdecroon
Empress Embrace
H. P. Salm, NL Lene Tornkjær
Excellent 3 (7 point) Dee Esmé Munya Bawean's Hope Katerina Hubonovà, CZ Anne G. C. Dalsgård
Ikke mødt Spirit Of Ishtar
Va-Va-Voom
Amelie Boode &
Michael Törneman, SE
Amelie Boode, SE
Mellemklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 3, R-Cert (22 point) Lewanika Inkosazana Helle +
Sophie Amalie Lauridsen
Kirja Sørensen
Excellent 2 (8 point) Akizuri Titi Bizi Stinne Elgaard Mads Roed Rasmussen
Very Good 3 (5 point) Lewanika Idanayi Helle +
Sophie Amalie Lauridsen
Helle Lauridsen
Åbenklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK (13 point) Bitte-Nus Kifani Zari Vibeke Poulsen Vibeke Poulsen
Excellent 2 (8 point) Hazinas 6th Fanikia By U Lena Carlsson Grith Sandst Poulsen &
Ole Klinkby
Very Good 3 (5 point) Kuzonga's Holly Cikma Jo-Ann Nielsen Jo-Ann Nielsen
Very Good 4 (4 point) Hazinas 6th Fidela By U Lena Carlsson Lena Carlsson
For sent mødt Hazinas 6th Farida By U Lena Carlsson Ulla Holm-Pedersen
Ikke mødt Mapambazuko
Buumi Xarit D'afrique
Alice Lamora, CH Silvia & Holger Dilk, DE
Championklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 1, BIM (33 point) DKCH DEVDHCH Red Hot Line Flaming Star Sevilla Tatyana Volkova, UA Nada Nikolic
Excellent 2, CK, Btkl. 4 (16 point) DKCH KLBCH KLBV13
Rex Ventors Talulah K
Veronica Thorén, SE Nada Nikolic +
Caroline Larsen
Veteranklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK,
(13 point)
DKCH DEVDHCH INTCH KLBCH Rally-B
M'gongo Surú Basobi
Klaus Lambæk Rikke Sehested &
Mads Roed Rasmussen
Opdrætsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Opdrætter
Bedste Opdrætsklasse
HP
Ærespræmie
BIS2-Opdrætsklasse
(10 point)
Kennel Hazinas Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U

Hazinas 6th Farida By U

Hazinas 6th Fidela By U

Hazinas 6th Fanikia By

Lena Carlsson