RRK’s Certifikatudstilling "RR-Dagen" 8. september 2015 i Billund

Dommer: Dr. Steffen Schock (DE)


BIR: INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH
         LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07
         DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11
         NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
         Tusani Cool Bakari

BIM: DKCH LP1 RBM Bikita's Legacy Anaya

 

Bedste Baby: Red Hot Line Rising Star Safiya

Bedste Hvalp: Bikita's Legacy Baloo

Bedste Veteran: INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH
                               LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07
                               DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11
                               NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
                               Tusani Cool Bakari

Bedste Opdrætsklasse: Kennel Hazinas

Bedste hanklasse placeringer

1

INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11
NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
Tusani Cool Bakari

2

INTCH DKCH NOCH SECH FICH NORDCH DEVDHCH DECH KBHV11+14 DKV11+14 SEV12 BDSG13 FIV13
Kangelani's Impressive Ino By Ascot

3

DEVDHCH Johokwe Obama Onyo

4

Ringerike Mia Mikeno
Bedste tæveklasse placeringer

1

DKCH LP1 RBM Bikita's Legacy Anaya

2

NOCH SECH FICH NORDCH NOJV14 NORDJV14 AD Kifani's Laini Kipawa By Ino

3

Akizuri Titi Bizi

4

DKCH KBHV11 Hazinas 4th Tafika
Babyklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL 1
(10 point)
Zindika
My Dutch T'BandiT
Caroline Larsen Caroline Larsen
SL 2
(8 point)
Maanhaar Primo Creatus
Faruk Son Of
Ann Dymytrova Kaihila, FI Alexandra C. Nielsen
Babyklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL 1, Bedste Baby
(13 point)
Red Hot Line
Rising Star Safiya
Tatyana Volkova, UA Nada Nikolic
SL 2
(8 point)
Bitte-Nus Maisha Gaidi Vibeke Poulsen Mona beck &
Michael Gregersen
Hvalpeklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL 1, Bedste Hvalp
(13 Point)
Bikita's Legacy Baloo Susanne Bech-Hansen Susanne bech Hansen
Hvalpeklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL 1 (10 point) Adia by Ardimale Diane Eggers, DE Jes Halfdan Nielsen
SL 2
(8 point)
Mbwa Mzuri's
Eshe ya Cairo
Sanne & Jens Bækgaard Inge Kiilerich Nielsen
L
(3 point)
Mbwa Mzuri's
Etana ya Cairo
Sanne & Jens Bækgaard Lars Højsgaard
Juniorklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK Tusani Sun Hawk Minarbi Monika Tusanova, SK Alexander Lund, NO
Excellent 2
(8 point)
Akizuri Chumani by Argos Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Very Good 2
(6 point)
Akizuri Cebisani by Argos Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Gina Nielsen &
Per Andersen
Mellemklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 4, R-Cert Ringerike Mia Mikeno Elisabeth Dusbaba, NL Elisabeth Dusbaba, NL
Good
(1 point)
Kianga Amali Calvin Simone Korf- Gellermann & Frank Korf, DE Bettina
Filtenborg-Barnkob
Åbenklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
(13 point)
Bitte-Nus Laini Kito Vibeke Poulsen Vibeke Ø. &
Christian E. Hansen
Very Good 2
(6 point)
Safero Abasi Marianne Kreft, DE Pia Rasmussen
Very Good 3 Ulon-Hills
Leo The First A-Savon
Anna-Karin Häger, SE Annette Fröstberg, SE
Good Thukela Afolabi of Uncas Dorte &
Torben Alsing Øtoft
Jane &
Torben Leisgaard Jensen
Ikke mødt Hazinas 6th
Fadhili By U
Lena Carlsson Anna Fricke &
Knud Christensen
Ikke mødt Ridgebow's
Urax of Wasco
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Marie-Louise Folkesson, SE
Championklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 2 Klubcert INTCH DKCH NOCH SECH FICH NORDCH DEVDHCH DECH KBHV11+14 DKV11+14 SEV12 BDSG13 FIV13
Kangelani's Impressive Ino By Ascot
Marit Hjartöy, NO Alexander Lund, NO
Excellent 2, CK, Bhkl. 3, Cert, Ny DKCH DEVDHCH
Johokwa Obama Onyo
Dr. Steffen Schock, DE Dr. Angelika Ernst-Plörer, DE
Excellent 3, CK
Bedste Hoved
HRCH
Ndoki Fuming Hellboy
Claudia Körner, DE Volker Wienecke, DE
Excellent 4, CK
(9 point)
DKCH DEVDHCH
Mbwa Mzuri's Dogo
Sanne & Jens Bækgaard Sanne & Jens Bækgaard
Excellent
(5 point)
DKCH RBM Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U
Lena Carlsson Annette & Peter Haugaard-Rosenfeldt
Excellent
(5 point)
DKCH Kinyemi
At Inkiru Valley's Izaan
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Caroline Larsen +
Helle Cornelius-Knudsen
Ikke mødt DKCH SECH NORDJV12
Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling of Courage
Jane M. Gertzen, US Margareta Lantz, SE
Ikke mødt SECH DKCH Ridgebow's Rollick Raz of Navy Brittmarie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Marie-Louise Folkesson, SE
Ikke mødt DKCH SECH INTCH
Hazinas 5th Abuya
Lena Carlsson Julie K. Lorentzen
Veteranklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 1
Bedste Veteran, BIR
(38 point)
INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11 NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
Tusani Cool Bakari
Monika Tusanova, SK Netti Gorosch &
Poul H. Jensen
Excellent 2, CK
Bedste Ridge
(11 point)
DKCH DEVDHCH DECH KLBCH DKVV12 DKVV13 NORDVV12 DEJCH
M'gongo Tasu A'mwisho
Klaus Lambæk Ane Marie V. Vilhelmsen
Excellent 3, CK
(10 point)
DKCH KLBCH
Hazinas 4th Ajabu
Lena Carlsson Karina Møller &
Lars Pantung
Juniorklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
(13 point)
Jockular Alkina C.J.M. Coppens-Janssens, NL Caroline Larsen
Excellent 2, CK
(11 point)
Kinyemi
Kilimanjaro K-Him Kaleela
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Karina Andersen
Excellent 3, CK
(10 point)
Thukela Barika By Caito Dorte &
Torben Alsing Øtoft
Dorte &
Torben Alsing Øtoft
Excellent 4, CK
(9 point)
Kinyemi
Kilimanjaro K-Him Kinshasa
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
H. Cornelius-Knudsen +
Ny Knudsen
Very Good (3 point) Zara Of The Pride Lands D. van Rooij, NL Kirja Sørensen &
Per Hansen
Mellemklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
(13 point)
Kinyemi
Kilimanjaro K-Him Kijana
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Dorte Jøker
Ikke mødt Shangalia Avani Kamili Carmen Meissner, DE Dorte Kristensen
Åbenklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 3
R-Cert (22 point)
Akizuri Titi Bizi Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Mads Roed Rasmussen
Excellent 2, CK
(11 point)
Bitte-Nus Laini Penya Vibeke Poulsen Heidi &
Flemming Buggebusch
Excellent 3, CK (10 point) Safero A'inja Marianne Kreft, DE Ane Marie V. Vilhelmsen
Excellent 4, CK
(9 point)
Hazinas 6th Fanela By U Lena Carlsson Mette Gudnitz &
Jan Damgaard-Nielsen
Excellent
(5 point)
Kinyemi
At Inkiru Valley's Indiya
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Helle Cornelius- Knudsen & Flemming Ørnø
Excellent
(5 point)
Mankoya's Jolly Jazzi Birgitta Ebkar, SE Julie K. Lorentzen +
Heidi Nielsen
Very Good (3 point) Mbwa Mzuri's Daudi Sanne & Jens Bækgaard Sanne & Jens Bækgaard
Very Good
(3 point)
Zindika My Lucky Star Chumani T Caroline Larsen Marianne Grønn Prior
Very Good
(3 point)
Lewanika Inkosazana Helle +
Sophie-Amalie Lauridsen
Kirja Sørensen
Ikke mødt Akizuri Titi Barika Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Ann-Sophie Lindman, SE
Championklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 1
Klubcert, BIM,
Bedste bevægelser
(33 point)
DKCH LP1 RBM
Bikita's Legacy Anaya
Susanne Bech-Hansen Susanne Bech-Hansen
Excellent 2, CK, Btkl. 2
C
ert, Ny DKCH
NOCH SECH FICH NORDCH NOJV14 NORDJV14 AD Kifani's
Laini Kipawa By Ino
Alexander Lund, NO Alexander Lund, NO
Excellent 3, CK
(10 point)
DKCH DEVDHJCH KBHJV14
Zindika My Lucky Star Cheyenne T
Caroline Larsen Caroline Larsen
Excellent 4, CK
(9 point)
DKCH DEVDHCH KLBCH DEVDHJCH DEBDJSG
Red Hot Line
Flaming Star Sevilla
Tatyana Volkova, UA Nada Nikolic
Veteranklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 4
(18 point)
DKCH KBHV11
Hazinas 4th Tafika
Lena Carlsson Julie Lorentzen +
Heidi Nielsen
Excellent 2, CK INTCH NOCH DKCH SECH FICH NORDCH DEVDHCH VV12 DKV10+11 SEVV15 Kangelani's Gentle Malaika Clay Marit Hjartøy, NO Alexander Lund, NO
Excellent 3, CK
(10 point)
DKCH Springvalley's Athena Olympia Marie Cotton &
Jeannine Happi, US
Nada Nikolic +
Helene Cortsen
Excellent 4, CK
(9 point)
DKCH DEVDHCH INTCH KLBCH Rally-B
M'gongo Surú Basobi
Klaus Lambæk Rikke Sehested &
Mads Roed Rasmussen
Ikke mødt Skepparkrokens Beyessie of Ascot Margareta &
Jan Törnkvist, SE
Helén Andersson, SE

 

Opdrætsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Opdrætter
Bedste Opdrætsklasse
Hæders Præmie
(10 point)
Kennel Hazinas Hazinas 6th
Fadhili By U


DKCH RBM
Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U

DKCH KLBCH
Hazinas 4th Ajabu

DKCH KBHV11
Hazinas 4th Tafika

Hazinas 6th Fanela By U

Lena Carlsson
Nr 2
Hæders Præmie
(8 point)
Kennel Kinyemi DKCH Kinyemi
At Inkiru Valley's Izaan

Kinyemi
Kilimanjaro K-Him Kaleela

Kinyemi
Kilimanjaro K-Him Kinshasa

Kinyemi
Kilimanjaro K-Him Kijana

Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Ikke mødt Kennel Akizuri Akizuri Chumani by Argos

Akizuri Cebisani by Argos

Akizuri Titi Bizi

Akizuri Titi Barika

Stenne Elgaard &
Mads Jensen
Avlsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Ejer
Ikke mødt DKCH KBHV11
Hazinas 4th Tafika
DKCH SECH INTCH
Hazinas 5th Abuya

DKCH RBM Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U

Hazinas 6th
Fadhili By U

Hazinas 6th Fanela By U