RRK’s Certifikat Udstilling 20. september 2014 i Fredensborg

Dommer: Monika Tusanova (SK)


BIR:                                     DKCH KLBCH Rex Ventors Talulah K

BIM:                                     SECH DKCH Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling Of Courage

Bedste Baby:                     Akizuri Chumani By Argos

Bedste Hvalp:                    Shangalia Avani Kamili

Bedste Veteran:                DKCH INTCH SECH NOCH NORDCH CHCH DECH BECH DEVDHCH NLCH
                                              KBHV07+10 DKKV07+10+13 DKV10 KLBCH KLBV08+10+11 NORDV12
                                              DEVDHEJSG07 DEVDHJCH NOV08 DEVDHESG12
                                              Tusani Cool Bakari

Bedste Avlsklasse:          DKCH KBHV11 Hazinas 4th Tafika

Bedste Opdrætsklasse:   Kennel Hazinas

 

Bedste hanklasse placeringer

1

SECH DKCH Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling Of Courage

2

DKCH INTCH SECH NOCH NORDCH CHCH DECH BECH DEVDHCH NLCH KBHV07+10 DKKV07+10+13 DKV10 KLBCH KLBV08+10+11 NORDV12 DEVDHEJSG07 DEVDHJCH NOV08 DEVDHESG12
Tusani Cool Bakari

3

SEVCH SECH Mankoya's Incredible Idde By Gambo

4

DKCH SEVCH SECH NOCH NORDCH FICH INTCH DEVDHCH CZCH DKKV09 KLBCH Inanda Mellberg Edelrood
Bedste tæveklasse placeringer

1

DKCH KLBCH Rex Ventors Talulah K

2

Akizuri Titi Bizi

3

DKCH DEVDHJCH DEBDJSG Red Hot Line Flaming Star Sevilla

4

Zindika My Lucky Star Cheyenne T
Babyklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1, Bedste Baby (13 point) Akizuri
Chumani By Argos
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
SL/2 (8 point) Lewanika Jambo Habari Helle +
Sophie Amalie Lauridsen
Susanne Grandahl
Babyklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1 (10 point) Jokular Alkina Carla & Jan Coppens, NL Caroline Larsen
SL/2 (8 point) Kinyemi Kilimanjaro
K-Him Kinshasa
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Ny + Helle
Cornelius-Knudsen
SL/3 (7 point) Spirit Of Ishtar
Don't Tell Granny
Amelie Boode &
Michael Törneman, SE
Lena Carlsson +
Lis Sølyst Landgreen
SL/4 (6 point) Thukela Barika By Caito Dorte &
Torben Alsing Øtoft
Dorte &
Torben Alsing Øtoft
Hvalpeklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1 Bedste Hvalp (13 point) Shangalia Avani Kamili Carmen Meissner, DE Dorthe Kristensen
Juniorklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
(13 point)
Bitte-Nus Laini Kito Vibeke Poulsen Vibeke Østergaard & Christian Espeløv Hansen
Afmeldt Kianga Amali Calvin Simone Korf-Gellermann & Frank Korf, DE Bettina
Filtenborg-Barnkob
Mellemklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
(13 point)
Lewanika Induna Helle +
Sophie Amalie Lauridsen
Mia Rønning &
Carsten Ishøy
Åbenklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK Ridgebow's
Urax Of Wasco
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Marie-Louise Folkesson, SE
Excellent 2 Madahiro's
Lord Lesotho By Teo
Susan Clayborough, NO Elisabet Roos, SE
Excellent 3
(7 point)
Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U
Lena Carlsson Annette & Peter Haugaard-Rosenfeldt
Excellent 4
(6 point)
Murumbis
Emil Make Me Euphoric
Elisabeth Eek, SE Elisabeth Svendsen
Championklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 1 Klubcert, BIM SECH DKCH Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling Of Courage Jane M. Gertzen, US Margareta Lantz, SE
Excellent 2, CK, Bhkl. 3
Cert Ny DKCH
SEVCH SECH Mankoya's Incredible Idde By Gambo Birgitta Ebkar, SE Malin Jönsson, SE
Excellent 3, CK
(10 point)
DKCH SECH DKV13
Hazinas 5th Abuya
Lena Carlsson Julie Lorentzen
Excellent 4, CK SECH Ridgebow's
Rollick Raz Of Navy
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Marie-Louise Folkesson, SE
Excellent
(5 point)
DKCH Kinyemi
At Inkiru Valley's Izaan
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Caroline Larsen +
Helle Cornelius-Knudsen
Excellent
(5 point)
DKCH SLCH DEVDHCH Akizuri Ika Asani Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Ikke mødt SECH DKCH Ridgebow's Utah Of Wasco Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Helèn Wallin, SE
Veteranklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 2
Bedste Veteran
(25 point)
DKCH INTCH SECH NOCH NORDCH CHCH DECH BECH DEVDHCH NLCH KBHV07+10 DKKV07+10+13 DKV10 KLBCH KLBV08+10+11 NORDV12 DEVDHEJSG07 DEVDHJCH NOV08 DEVDHESG12
Tusani Cool Bakari
Monika Tusanova, SK Netti Gorosch &
Poul H. Jensen
Excellent 2, CK, Bhkl. 4
(16 point)
DKCH SEVCH SECH NOCH NORDCH FICH INTCH DEVDHCH CZCH DKKV09 KLBCH Inanda Mellberg Edelrood Marie Wijkander, SE Elisabeth Svendsen
Excellent 3
(7 point)
SEVCH DKLPCH LP1 RALLY-B UHP FP LP2 LP3 Kuzonga's D'uncas Of Embo Jo-Ann Nielsen Alexandra Claudius Nielsen
Juniorklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 4 R-Cert
(18 point)
Zindika My Lucky Star Cheyenne T Caroline Larsen Caroline Larsen
Excellent 2, CK
(11 Point)
Bitte-Nus Laini Penya Vibeke Poulsen Heidi & Flemming Brüggenbusch
Mellemklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 2, Cert (25 point) Akizuri Titi Bizi Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Mads Roed Rasmussen
Excellent 2, CK Stenänga Inez Ai'fumo Margareta +
Malin Lantz, SE
Margareta +
Malin Lantz, SE
Excellent 3
(7 point)
Lewanika Idanayi Helle +
Sophie Amalie Lauridsen
Helle Lauridsen
Åbenklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK KBHV13 NORDJV13 FIJV13 FIV13 Empress Zoë By Luanda Tina Gavling, SE Marianne Möllstam, SE
Excellent 2, CK (11 point) Hazinas 6th Fidela By U Lena Carlsson Lena Carlsson
Excellent 3, CK (10 point) Hazinas 6th Fanela By U Lena Carlsson Jan Damgaard Nielsen
Excellent 4
(6 point)
LP1 RBM
Bekita's Legacy Anaya
Susanne bech-Hansen Susanne Bech-Hansen
Excellent (5 point) Bitte-Nus Kifani Zari Vibeke Poulsen Vibeke Poulsen
Excellent (5 point) Kinyemi
At Inkiru Valley's Indiya
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Helle Cornelius-Knudsen & Flemming Ørnø
Ikke mødt Kuzonga's Holly Cikma Jo-Ann Nielsen Jo-Ann Nielsen
Championklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 1 BIR (38 point) DKCH KLBCH
Rex Ventors Talulah K
Veronica Thorén, SE Nada Nikolic +
Caroline Larsen
Excellent 2, CK, Btkl. 3 Klubcert (20 point) DKCH DEVDHJCH DEBDJSG Red Hot Line
Flaming Star Sevilla
Tatyana Volkova, UA Nada Nikolic
Excellent 3, CK
(10 point)
DKCH Kinyemi Nianzi Hunting Himalaya Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Excellent 4, CK
(9 point)
DKCH Rally-ØLP1 LP2 Rally-B KLBCH Linnemann Bikita Lykke & Lorenz Linnet Susanne bech-Hansen
Excellent
(5 point)
DKCH KBHV11
Hazinas 4th Tafika
Lena Carlsson Julie Lorentzen
Veteranklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Ikke mødt Kuzonga's
Bayana J'adore
Jo-Ann Nielsen Jo-Ann Nielsen

 

Opdrætsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Opdrætter
Bedste Opdrætsklasse
HP
(10 point)
Kennel Hazinas Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U


DKCH SECH DKV13
Hazinas 5th Abuya


Hazinas 6th Fidela By U


DKCH Hazinas 4th Tafika

Lena Carlsson
Avlsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Opdrætter
Bedste Avlsklasse
HP
(10 point)
DKCH KBHV11
Hazinas 4th Tafika
Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U


DKCH SECH DKV13
Hazinas 5th Abuya


Hazinas 6th Fidela By U


Hazinas 6th Fanela By U

Lena Carlsson