RRK’s Certifikatudstilling 20. september 2015 i Fredensborg

Dommer: Birte Scheel (DK)


BIR: DKCH FICH SECH NOCH NORDCH INTCH Ridgebow's Scilla of Thanzi

BIM: SECH DKCH Ridgebow's Urax of Wasco

 

Bedste Baby: Bitte-Nus Maisha Gaidi
Bedste Hvalp: Bikita's Legacy Baloo
Bedste Veteran
: INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH
                                        DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07
                                        KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11 NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14 KBHVV15
                              Tusani Cool Bakari

Bedste Opdrætsklasse: Kennel Hazinas
Bedste Avlsklasse:
DKCH KBHV11 Hazinas 4th Tafika

Bedste hanklasse placeringer

1

SECH DKCH Ridgebow's Urax of Wasco

2

SECH DKCH Ridgebow's Utah of Wasco

3

Westway's Esquire by Orlando

4

INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11 NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14 KBHVV15
Tusani Cool Bakari
Bedste tæveklasse placeringer

1

DKCH FICH SECH NOCH NORDCH INTCH Ridgebow's Scilla of Thanzi

2

Akizuri Titi Bizi

3

Mankoya's Jolly Jazzi

4

DKCH DEVDHJCH KBHJV14 Zindika My Lucky Star Cheyenne T
Babyklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL 1 (10 point) Bitte-Nus Maisha Chaki Vibeke Poulsen Anette Boesen
SL 2 (8 point) Maanhaar Primo Creatus
Faruk Son Of
Ann Dymytrova Kaihila, FI Alexandra C. Nielsen
SL 3 (7 point) Zindika
My Dutch T'BandiT
Caroline Larsen Caroline Larsen
Babyklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL 1, Bedste Baby
(13 point)
Bitte-Nus Maisha Gaidi Vibeke Poulsen Mona Beck &
Michael Gregersen
SL 2
(8 point)
Zindika
My Dutch Tamaya T
Caroline Larsen Edel Leeper Bach &
Anders Sørensen
Hvalpeklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL 1, Bedste Hvalp (13 Point) Bikita's Legacy Baloo Susanne Bech-Hansen Susanne bech Hansen
SL 2 (8 point) Bikita's Legacy Bakari Susanne Bech-Hansen Birgit & Dan Strøbech
L (3 point) Ni'Akoya Kougar Fire Julie Lorentzen +
Heidi Nielsen
Dorthe Østergaard
Hvalpeklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL 1 (10 point) Ni'Akoya Kougar Desire Julie Lorentzen +
Heidi Nielsen
Louise Tindbæk
Juniorklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
(13 point)
Hamza Karin &
Mogens Andersen
Marianne &
Birger Idoff Deleuran
Very Good 2
(6 point)
KBHJV15
Akizuri Chumani by Argos
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Mellemklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Ikke mødt Kianga Amali Calvin Simone Korf- Gellermann & Frank Korf, DE Bettina
Filtenborg-Barnkob
Åbenklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 3 Cert Westway's
Esquire by Orlando
Karin Persson, SE Karin Persson, SE
Excellent 2, CK Akizuri Titi Bashiri Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Titti Jansson, SE
Very Good 3 Lionridge's Sir Ibsen Bodil Söderström, SE Anders Thomasson, SE
Very Good 4
(4 point)
Bitte-Nus Laini Kito Vibeke Poulsen Vibeke Ø. &
Christian E. Hansen
Championklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 1 Klubcert, BIM SECH DKCH Ridgebow's
Urax of Wasco
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Marie-Louise Folkesson, SE
Excellent 2, CK, Bhkl. 2 SECH DKCH Ridgebow's
Utah of Wasco
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Helén Wallin, SE
Excellent 3
(7 point)
DKCH RBM Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U
Lena Carlsson Annette & Peter Haugaard-Rosenfeldt
Excellent 4 SECH DKCH Ridgebow's Rollick Raz of Navy Brittmarie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Marie-Louise Folkesson, SE
Veteranklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 4
Bedste Veteran
(18 point)
INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11 NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14 KBHVV15
Tusani Cool Bakari
Monika Tusanova, SK Netti Gorosch &
Poul H. Jensen
Juniorklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1
(10 point)
KBHJV15 Jockular Alkina C.J.M. Coppens-Janssens, NL Caroline Larsen
Excellent 2 Etanaridge's
Bonemine by Obelix
Gisela Lindberg, SE Gisela Lindberg, SE
Mellemklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK KBHV15 Ridgebow's
You Are Yuna of Arif
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Very Good 2
(6 point)
Kinyemi Kilimanjaro
K-Him Kaleela
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Karina Andersen
Very Good 3 (5 point) Shangalia Avani Kamili Carmen Meissner, DE Dorte Kristensen
Åbenklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 2
Cert, Ny DKCH (25 point)
Akizuri Titi Bizi Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Mads Roed Rasmussen
Excellent 2, CK, Btkl. 3
R-Cert (20 point)
Mankoya's Jolly Jazzi Birgitta Ebkar, SE Julie K. Lorentzen +
Heidi Nielsen
Excellent 3 SECH
Adoreas Ridged Chewbecca
Gunn Tove Jensen, NO Pernilla Johansson, SE
Excellent 4 (6 point) Hazinas 6th Fanikia By U Lena Carlsson Grith Sandst Poulsen
Excellent
(5 point)
Kinyemi
At Inkiru Valley's Indiya
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Helle Cornelius- Knudsen & Flemming Ørnø
Excellent
(5 point)
Hazinas 6th Fanela By U Lena Carlsson Mette Gudnitz &
Jan Damgaard-Nielsen
Very Good
(3 point)
Hazinas 6th Fidela By U Lena Carlsson Lena Carlsson
Very Good (3 point) Bitte-Nus Kifani Zari Vibeke Poulsen Vibeke Poulsen
Ikke mødt Billinge Gårds
Ifertayo ya Obelix
Helena Färlevik, SE Helena Färlevik, SE
Championklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 1
Klubcert, BIR
DKCH FICH SECH NOCH NORDCH INTCH Ridgebow's
Scilla of Thanzi
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Excellent 2, CK, Btkl. 4
(16 point)
DKCH DEVDHJCH KBHJV14
Zindika My Lucky Star Cheyenne T
Caroline Larsen Caroline Larsen
Excellent 3, CK SECH
Ohgami Loves Brielle
Jazmine Ohgami, SE Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Excellent 4, CK
(9 point)
DKCH LP1 RBM
Bikita's Legacy Anaya
Susanne Bech-Hansen Susanne Bech-Hansen
Ikke mødt DKCH Billinge Gårds Fauzia ya Caran Helena Färlevik, SE Helena Färlevik, SE
Veteranklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
(13 point)
DKCH KBHV11
Hazinas 4th Tafika
Lena Carlsson Julie Lorentzen +
Heidi Nielsen
Excellent 2, CK
(11 point)
DKCH DEVDHCH INTCH KLBCH Rally-B KBHVV15
M'gongo Surú Basobi
Klaus Lambæk Rikke Sehested &
Mads Roed Rasmussen

 

Opdrætsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Opdrætter
Bedste Opdrætsklasse
Hæders Præmie
(10 point)
Kennel Hazinas DKCH KBHV11
Hazinas 4th Tafika

Hazinas 6th Fanela By U


Hazinas 6th Fanikia By U

DKCH RBM Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U

Lena Carlsson
Avlsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Ejer
Bedste Avlsklasse
Hæderspræmie
(10 point)
DKCH KBHV11
Hazinas 4th Tafika
Hazinas 6th Fanikia By U

DKCH RBM Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U

Hazinas 6th
Fidela By U

Hazinas 6th Fanela By U