RRK’s Certifikat Udstilling "RR-Dagen" 6. september 2014 i Korsør

Dommer: Liz Megginson (ZA)


BIR: DKCH INTCH SECH NOCH NORDCH CHCH DECH BECH DEVDHCH NLCH KBHV07+10 DKKV07+10+13 DKV10 KLBCH
             KLBV08+10+11 NORDV12 DEVDHEJSG07 DEVDHJCH NOV08 DEVDHESG12

            
Tusani Cool Bakari

BIM: Akizuri Titi Bakira

Bedste Baby: Lewanika Jambo Habari

Bedste Hvalp: Shangalia Avani Kamili

Bedste Veteran: DKCH INTCH SECH NOCH NORDCH CHCH DECH BECH DEVDHCH NLCH KBHV07+10 DKKV07+10+13
                                              DKV10 KLBCH KLBV08+10+11 NORDV12 DEVDHEJSG07 DEVDHJCH NOV08 DEVDHESG12

                          Tusani Cool Bakari

Bedste Avlsklasse: DKCH KBHV11 Hazinas 4th Tafika

Bedste Opdrætsklasse: Kennel Hazinas

Bedste Hoved: DKCH DEVDHCH DECH KLBCH DKJV12 NORDVV12 DKVV13 DEJCH
                                         
M'gongo Tasu A'mwisho

Bedste Ridge: Hazinas 6th Fulani Ajabu By U

Bedste bevægelser: Akizuri Titi Bakira

Bedste Danskopdrættede RR: Akizuri Titi Bakira

Bedste Uofficielle RR: Lewanika Jikela

  

Bedste hanklasse placeringer

1

DKCH INTCH SECH NOCH NORDCH CHCH DECH BECH DEVDHCH NLCH KBHV07+10 DKKV07+10+13 DKV10 KLBCH KLBV08+10+11 NORDV12 DEVDHEJSG07 DEVDHJCH NOV08 DEVDHESG12 Tusani Cool Bakari

2

DKCH DEVDHCH DECH KLBCH DKJV12 NORDVV12 DKVV13 DEJCH M'gongo Tasu A'mwisho

3

Ridgebow's Urax Of Wasco

4

DKCH Hazinas 4th Ajabu
Bedste tæveklasse placeringer

1

Akizuri Titi Bakira

2

DKCH DEVDHJCH DEBDJSG Red Hot Line Flaming Star Sevilla

3

Zindika My Lucky Star Cheyenne T

4

Safero A'inja
Babyklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1, Bedste Baby
(13 point)
Lewanika Jambo Habari Helle +
Sophie Amalie Lauridsen
Susanne Grandahl
SL/2
(8 point)
Akizuri Cebisani By Argos Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Gina Nielsen &
Per Andersen
SL/3 Spirit Of Ishtar
Don't Tell Daddy
Amelie Boode &
Michael Törneman, SE
Amelie Boode &
Michael Törneman, SE
Ikke mødt Spirit Of Ishtar
Don't Tell Papa
Amelie Boode &
Michael Törneman, SE
Mogens Børjesen
Babyklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1 (10 point) Jokular Alkina Carla & Jan Coppens, NL Caroline Larsen
SL/2 (8 point) Spirit Of Ishtar
Don't Tell Granny
Amelie Boode &
Michael Törneman, SE
Lena Carlsson +
Lis Sølyst Landgreen
SL/3 (7 point) Thukela Barika By Caito Dorte &
Torben Alsing Øtoft
Dorte &
Torben Alsing Øtoft
L (3 point) Kinyemi Kilimanjaro
K-Him Kinshasa
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Ny + Helle
Cornelius-Knudsen
Hvalpeklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1 Bedste Hvalp (13 point) Shangalia Avani Kamili Carmen Meissner, DE Dorthe Kristensen
Juniorklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Good (1 point) Kianga Amali Calvin Simone Korf-Gellermann & Frank Korf, DE Bettina
Filtenborg-Barnkob
Mellemklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Very Good 1 (8 point) Lewanika Inkosi Helle +
Sophie Amalie Lauridsen
Annette &
Nicolas Hansen
Åbenklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 3 Cert Ridgebow's
Urax Of Wasco
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Marie-Louise Folkesson, SE
Excellent 2, CK R-Cert Ulon-Hills
Leo The First A-Savon
Anna-Karin Häger, SE Annette Fröstberg, SE
Excellent 3, CK
Bedste Ridge (10 point)
Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U
Lena Carlsson Annette & Peter Haugaard-Rosenfeldt
Excellent 4, CK Madahiro's
Lord Lesotho By Teo
Susan Clayborough, NO Elisabet Roos, SE
Excellent (5 point) Zindika
My African Zamzam
Caroline Larsen Mie J. Hansen &
Magnus Noe Jakobsen
Excellent (5 point) Mbwa Mzuri's Chefu Sanne & Jens Bækgaard Kenny Hanberg
Excellent Westway's
Esquire By Orlando
Karin Persson, SE Karin Persson, SE
Excellent (5 point) LP1
Ikunga Cheza By Maddox
Christina Helsted &
John Boje
Lene Sørensen
Excellent (5 point) Murumbis
Emil Make Me Euphoric
Elisabeth Eek, SE Elisabeth Svendsen
Very Good (3 point) Hazinas 6th Fabumi By U Lena Carlsson Annie Agner
Championklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 4 (18 point) DKCH Hazinas 4th Ajabu Lena Carlsson Karina Møller &
Lars Pantung
Excellent 2 (8 point) DKCH African Braveheart's Godspeed Thani Caroline Graflund, SE Benny Fischer
Excellent 3 SECH Ridgebow's
Rollick Raz Of Navy
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Marie-Louise Folkesson, SE
Excellent 4 DEVDHCH
Chandari Chiremba Balancing Rock
Jürgen Huke, DE Carsten Schlüter, DE
Excellent (5 point) DKCH Kinyemi
At Inkiru Valley's Izaan
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Caroline Larsen +
Helle Cornelius-Knudsen
Excellent SECH DKCH Spirit Of Ishtar Caran D'ache Amelie Boode &
Michael Törneman, SE
Amelie Boode &
Michael Törneman, SE
Excellent (5 point) DKCH SECH DKV13
Hazinas 5th Abuya
Lena Carlsson Julie Lorentzen
Veteranklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 1
Bedste Veteran, BIR
(38 point)
DKCH INTCH SECH NOCH NORDCH CHCH DECH BECH DEVDHCH NLCH KBHV07+10 DKKV07+10+13 DKV10 KLBCH KLBV08+10+11 NORDV12 DEVDHEJSG07 DEVDHJCH NOV08 DEVDHESG12
Tusani Cool Bakari
Monika Tusanova, SK Netti Gorosch &
Poul H. Jensen
Excellent 2, CK, Bhkl. 2
Bedste Hoved (23 point)
DKCH DEVDHCH DECHKLBCH DKJV12 NORDVV12 DKVV13 DEJCH
M'gongo Tasu A'mwisho
Klaus Lambæk Ane Marie Vilhelmsen
Excellent 3, CK
(10 point)
DKCH SEVCH SECH NOCH NORDCH FICH INTCH DEVDHCH CZCH DKKV09 KLBCH Inanda Mellberg Edelrood Marie Wijkander, SE Elisabeth Svendsen
Excellent 4
(6 point)
SEVCH DKLPCH LP1 RALLY-B UHP FP LP2 LP3 Kuzonga's D'uncas Of Embo Jo-Ann Nielsen Alexandra Claudius Nielsen
Juniorklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 3
R-Cert (22 point)
Zindika My Lucky Star Cheyenne T Caroline Larsen Caroline Larsen
Excellent 2, CK
(11 point)
Mankoya's Jolly Jazzi Birgitta Ebkar, SE Julie Lorentzen +
Heidi Nielsen
Excellent 3, CK
(10 point)
Zindika My Lucky Star Chumani T Caroline Larsen Marianne Grønn Prior
Mellemklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 1
Cert, BIM, Bedste Bevægelser
Bedste Danskopdrættede RR
Akizuri Titi Bakira Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Ann-Sophie Lindman, SE
Excellent 2, CK
(11 point)
Akizuri Titi Bizi Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Mads Roed Rasmussen
Excellent 3
(7 point)
Lewanika Idanayi Helle +
Sophie Amalie Lauridsen
Helle Lauridsen
Excellent 4 SEVCH
Waytogo Milos Belizie
Anna-Britta Antonsson, SE Emmelie Stenman, SE
Åbenklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 4
(18 point)
Safero A'inja Marianne Kreft, DE Ane Marie Vilhelmsen
Excellent 2, CK
(11 point)
Kinyemi At Awesome Valley's G'anaya Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nanna-Marie Svendsen &
Christian Ankerfeldt
Excellent 3
(7 point)
Hazinas 6th Fanikia By U Lena carlsson Grith Sandst Poulsen &
Ole Klinkby
Excellent 4
(6 point)
Hazinas 6th Farida By U Lena Carlsson Ulla Holm-Pedersen
Excellent (5 point) Bitte-Nus Kifani Zari Vibeke Poulsen Vibeke Poulsen
Excellent (5 point) LP1 RBM
Bekita's Legacy Anaya
Susanne bech-Hansen Susanne Bech-Hansen
Excellent (5 point) Kinyemi
At Inkiru Valley's Indiya
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Helle Cornelius-Knudsen & Flemming Ørnø
Excellent (5 point) Zindika
My Bohemian Zizima
Caroline Larsen Mie J. Hansen &
Magnus Noe Jakobsen
Excellent (5 point) Hazinas 6th
Funanya By U
Lena Carlsson Heidi Witlmann Nielsen & Thomas Andreasen
Ikke mødt Hazinas 6th Fidela By U Lena Carlsson Lena Carlsson
Championklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 2
Klubcert (25 point)
DKCH DEVDHJCH DEBDJSG Red Hot Line
Flaming Star Sevilla
Tatyana Volkova, UA Nada Nikolic
Excellent 2, CK
(11 point)
DKCH Kinyemi Nianzi Hunting Himalaya Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Excellent 3, CK
(10 point)
DKCH KLBCH
Rex Ventors Talulah K
Veronica Thorén, SE Nada Nikolic +
Caroline Larsen
Excellent 4, CK (9 point) DKCH KBHV11
Hazinas 4th Tafika
Lena Carlsson Julie Lorentzen
Excellent
(5 point)
DKCH Rally-ØLP1 LP2 Rally-B KLBCH Linnemann Bikita Lykke & Lorenz Linnet Susanne bech-Hansen
Veteranklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1
(10 point)
DKCH DEVDHCH INTCH KLBCH RALLY-B
M'gongo Surú Basobi
Klaus Lambæk Rikke Sehested &
Mads Roed Rasmussen
Excellent 2
(8 point)
DKCH KLBCH Springvalley's Athena Olympia Marie Cotton &
Jeannine Happi, US
Nada Nikolic +
Helene Cortsen
Udenfor bedømmelse tæver
  Navn Opdrætter Ejer
  Kinyemi
At Inkiru Valley's Inubia
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Helene Cortsen +
Nanna-Marie Svendsen
Avlsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Ejer
Bedste Avlsklasse

HP
(10 point)

DKCH KBHV11
Hazinas 4th Tafika
DKCH SECH
Hazinas 5th Abuya


Hazinas 6th Farida By U


Hazinas 6th Fidela By U


Hazinas 6th
Funanya By U

Julie Lorentzen
Nr. 2
HP
(8 point)
DKCH KLBCH Springvalley's Athena Olympia DKCH Kinyemi
At Inkiru Valley's Izaan

Kinyemi At Awesome Valley's G'anaya

Kinyemi
At Inkiru Valley's Indiya


Kinyemi
At Inkiru Valley's Inubia

Nada Nikolic +
Helene Cortsen
Opdrætsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Opdrætter
Bedste Opdrætsklasse
HP
(10 point)
Kennel Hazinas Hazinas 6th Fanikia By U


Hazinas 6th
Funanya By U


DKCH Hazinas 4th Ajabu


DKCH Hazinas 4th Tafika

Lena Carlsson
Ikke mødt Kennel Kinyemi   Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Babyklasse tæver - Uofficiel udstilling
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Bedste Uofficielle Baby
Bedste Uofficielle RR
Lewanika Jikela Helle +
Sophie Amalie Lauridsen
Jes Klauman Krøyer