RRK’s Vinterudstilling 7. februar 2015 i Strib

Dommer: Freddie Klindrup (DK)


BIR: DKCH KLBCH Rex Ventors Talulah K

BIM: Demba Xarit D'Afrique
 

Bedste Hvalp: Jokular Alkina

Bedste Veteran: INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH
                               LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07
                              DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11
                              NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
                              Tusani Cool Bakari

Bedste Opdrætsklasse: Kennel Hazinas

Bedste Avlsklasse: INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH
                                    BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12
                                    DKKV07DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10
                                    KLBV11NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
                                   Tusani Cool Bakari

 

Bedste hanklasse placeringer

1

Demba Xarit D'Afrique

2

Billinge Gårds Jakhi ya Gilgamesh

3

Ridgebow's Urax of Wasco

4

INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11
NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
Tusani Cool Bakari
Bedste tæveklasse placeringer

1

DKCH KLBCH Rex Ventors Talulah K

2

Akizuri Titi Bizi

3

Vackra Vilda Cha-Cha-Cha

4

DKCH SECH NOCH FICH NORDCH NORDJV13 KBHV13 NOJV13 NORDV14 KBHV14 Empress Zoë By Luanda
Hvalpeklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1
(10 point)
Hamza Karin &
Mogens Andersen
Marianne &
Birger Idoff Deleuran
SL/2
(8 point)
Akizuri Cebisani By Argos Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Gina Nielsen &
Per Andersen
Hvalpeklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1
Bedste Hvalp (13 point)
Jokular Alkina C.J.M.
Coppens-Janssens, NL
Caroline Larsen
L
(3 point)
Zara Of The Pride Lands D. van Rooij, NL Kirja Sørensen &
Per Hansen
Mellemklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 2
R-Cert
Billinge Gårds
Jakhi ya Gilgamesh
Helena Färlevik, SE Rickard Frej, SE
Excellent 2, CK Matumaini Bahati Utano Carina Graucob, DE Gabriele &
Reno Jettkannt, DE
Åbenklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 1
Cert, BIM
Demba Xarit D'Afrique Holger Dilk, DE Silvia & Holger Dilk, DE
Excellent 2, CK, Bhkl. 3 Ridgebow's
Urax of Wasco
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Marie-Louise Folkesson, SE
Excellent 3 (7 point) Safero Abasi Marianne Kreft, DE Pia Rasmussen
Very Good 4 (4 point) Hazinas 6th
Fadhili By U
Lena Carlsson Anna Fricke &
Knud Christensen
Championklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK (13 point) DKCH KLBCH
Hazinas 4th Ajabu
Lena Carlsson Karina Møller &
Lars Pantung
Excellent 2, CK
Klubcert (11 point)
DKCH Kinyemi
At Inkiru Valley's Izaan
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Caroline Larsen +
Helle Cornelius-Knudsen
Excellent 3
(7 point)
DKCH Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U
Lena Carlsson Annette & Peter Haugaard-Rosenfeldt
Cannot Be Judged DKCH SECH NORDJV12 Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling of Courage Jane M. Gertzen, US Margareta Lantz, SE
Veteranklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 4
Bedste Veteran
(18 point)
INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11 NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
Tusani Cool Bakari
Monika Tusanova, SK Netti Gorosch &
Poul H. Jensen
Excellent 2
(8 point)
DKCH DEVDHCH DECH KLBCH DKVV12 DKVV13 NORDVV12 DEJCH
M'gongo Tasu A'mwisho
Klaus Lambæk Ane Marie V. Vilhelmsen
Juniorklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
Tuasiwa's Vandrepokal
(13 point)
Shangalia Avani Kamili Carmen Meissner, DE Dorte Kristensen
Excellent 2, CK Evora Xarit D'Afrique Holger Dilk, DE Silvia &Holger Dilk, DE
Excellent 3 Eve Xarit D'Afrique Holger Dilk, DE Silvia & Holger Dilk, DE
Excellent 4 (6 point) Esi Xarit D'Afrique Holger Dilk, DE Anita Geelhaar, DK
Very Good (3 point) Kinyemi
Kilimanjaro K-Him Kijana
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Dorte Jøker
Very Good (3 point) Kinyemi
Kilimanjaro K-Him Kinshasa
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
H. Cornelius-Knudsen +
Ny Knudsen
Very Good Ave Caesar
Born for Fame
Elena Kovalchuk, SE Elena Kovalchuk, SE
Mellemklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 2
Cert (25 point)
Akizuri Titi Bizi Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Mads Roed Rasmussen
Excellent 2, CK
(11 point)
Zindika My Lucky Star Cheyenne T Caroline Larsen Caroline Larsen
Excellent 3
(7 point)
Bitte-Nus Laini Penya Vibeke Poulsen Heidi &
Flemming Brüggenbusch
Excellent 4 Saimon's Praide
Ecstasy of Felicity
Olga Obukhova, RU Elena Kovalchuk, SE
Åbenklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 3
R-Cert
Vackra Vilda
Cha-Cha-Cha
Cornelia Lundblad Olsson, SE Cornelia Lundblad Olsson, SE
Excellent 2, CK (11 point) Hazinas 6th Fanela By U Lena Carlsson Mette Gudnitz &
Jan Damgaard-Nielsen
Excellent 3, CK (10 point) Bitte-Nus Kifani Zari Vibeke Poulsen Vibeke Poulsen
Excellent 4 Billinge Gårds
Ifertayo Ya Obelix
Helena Färlevik, SE Helena Färlevik, SE
Excellent African Hunter's
Amazing Catwoman
Karin Frostemo, SE Monica Andersson, SE
Excellent Mapambazuko Buumi Xarit D'Afrique Holger Dilk, DE Silvia & Holger Dilk, DE
Excellent Billinge Gård's
Hasijna Fifth Avenue
Helena Färlevik, SE Helena Färlevik, SE
Very Good (3 point) Hazinas 6th Fidela by U Lena Carlsson Lena Carlsson
Very Good (3 point) Safero A'inja Marianne Kreft Ane Marie V. Vilhelmsen
Very Good (3 point) Lewanika Idanayi Helle +
Sophie-Amalie Lauridsen
Helle Lauridsen
Very Good (3 point) Lewanika Inkosazana Helle +
Sophie-Amalie Lauridsen
Kirja Sørensen
Championklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 1
BIR (38 point)
DKCH KLBCH
Rex Ventors Talulah K
Veronica Thorén, SE Nada Nikolic +
Caroline Larsen
Excellent 2, CK, Btkl. 4
Klubcert
DKCH SECH NOCH FICH NORDCH NORDJV13 KBHV13 NOJV13 NORDV14 KBHV14 Empress Zoë By Luanda Milada Krchnavá, SK Marianne Möllstam +
Tina Gavling, SE
Excellent 3, CK DKCH SECH Billinge Gård's Fauziya Ya Caran Helena Färlevik, SE Helena Färlevik, SE
Excellent 4, CK
(9 point)
DKCH DEVDHJCH DEBDJSG Red Hot Line
Flaming Star Sevilla
Tatyana Volkova, UA Nada Nikolic
Veteranklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
(13 point)
DKCH DEVDHCH INTCH KLBCH Rally-B
M'gongo Surú Basobi
Klaus Lambæk Rikke Sehested &
Mads Roed Rasmussen

 

Opdrætsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Opdrætter
Bedste Opdrætsklasse
Hædres Præmie
(10 point)
Kennel Hazinas Hazinas 6th
Fadhili By U


DKCH
Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U

Hazinas 6th Fidela By U

Hazinas 6th Fanela By U

 

Lena Carlsson
Avlsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Ejer
Bedste Avlsklasse
Hæders Præmie
(10 point)
INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11 NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
Tusani Cool Bakari
Matumaini Bahati Utano

Evora Xarit D'Afrique

Esi Xarit D'Afrique

Eve Xarit D'Afrique
Netti Gorosch &
Poul H. Jensen