RRK’s Forårsudstilling 18. april 2015 i Strib

Dommer: Gunnar Nymann (DK)


BIR: DKCH SECH NORDJV12 Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling of Courage

BIM: Shangalia Avani Kamili

Bedste Veteran: INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH
                              LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07
                              DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11
                              NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
                              Tusani Cool Bakari

Bedste Opdrætsklasse: Kennel Hazinas

Bedste hanklasse placeringer

1

DKCH SECH NORDJV12 Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling of Courage

2

SECH DKCH Ridgebow's Rollick Raz of Navy

3

Mohaget's Mercy Mezzo

4

INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11
NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
Tusani Cool Bakari
Bedste tæveklasse placeringer

1

Shangalia Avani Kamili

2

DEVDHJCH KBHJV14 Zindika My Lucky Star Cheyenne T

3

INTCH DEVDHCH DECH ATCH BECH LUCH PLCH LUVCH Sadikifu Amira Surayya

4

DKCH DEVDHJCH DEBDJSG Red Hot Line Flaming Star Sevilla
Juniorklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 3, Cert Mohaget's Mercy Mezzo Johanna Segerlund, SE Malin Vahlberg, SE
Very Good 2 (6 point) Hamza Karin &
Mogens Andersen
Marianne &
Birger I. Deleuran
Mellemklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Very Good 1 (8 point) Bitte-Nus laini Kito Vibeke Poulsen Vibeke Ø. &
Christian E. Hansen
Åbenklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, R-Cert Ridgebow's
Urax of Wasco
Britt-Marie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Marie-Louise Folkesson, SE
Excellent 2
(8 point)
Hazinas 6th
Fadhili By U
Lena Carlsson Anna Fricke &
Knud Christensen
Excellent 3 Madahiro's
Lord Lesotho By Teo
Susan Clayborough, NO Elisabet Roos, SE
Good Demba Xarit D'Afrique Holger Dilk, DE Silvia & Holger Dilk, DE
Championklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 1 Klubcert, BIR DKCH SECH NORDJV12
Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling of Courage
Jane M. Gertzen, US Margareta Lantz, SE
Excellent 2, CK, Bhkl. 2 SECH DKCH Ridgebow's Rollick Raz of Navy Brittmarie &
Sven Stjärnfeldt, SE
Marie-Louise Folkesson, SE
Excellent 3, CK
(10 point)
DKCH SECH INTCH
Hazinas 5th Abuya
Lena Carlsson Julie K. Lorentzen
Excellent 4, CK
(9 point)
DKCH Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U
Lena Carlsson Annette & Peter Haugaard-Rosenfeldt
Excellent
(5 point)
DKCH KLBCH
Hazinas 4th Ajabu
Lena Carlsson Karina Møller &
Lars Pantung
Excellent
(5 point)
DKCH Kinyemi
At Inkiru Valley's Izaan
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
Caroline Larsen +
Helle Cornelius-Knudsen
Veteranklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Bhkl. 4
Bedste Veteran
(18 point)
INTCH DKCH NLCH DEVDHCH DEVDHJCH CHCH NOCH SECH NORDCH BECH LUCH LUVCH KLBCH DECH DEJCH DEVDHEJSG07 DEVDHESG12 DKKV07 DKKV10 DKKV13 DKV10 NOV08 KBHV07 KBHV10 KLBV08 KLBV10 KLBV11 NORDV12 DEVDHVCH DEVCH KBHVV14 DKVV14
Tusani Cool Bakari
Monika Tusanova, SK Netti Gorosch &
Poul H. Jensen
Juniorklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 1 Cert, BIM
(33 point)
Shangalia Avani Kamili Carmen Meissner, DE Dorte Kristensen
Excellent 2, CK
(11 point)
Kinyemi
Kilimanjaro K-Him Kijana
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Dorte Jøker
Excellent 3, CK (10 point) Jockular Alkina C.J.M. Coppens-Janssens, NL Caroline Larsen
Very Good 4 (4 point) Kinyemi
Kilimanjaro K-Him Kinshasa
Nada Nikolic &
Anders Kjærsgaard
Nada Nikolic +
H. Cornelius-Knudsen +
Ny Knudsen
Very Good (3 point) Esi Xarit D'Afrique Holger Dilk, DE Anita Geelhaar
Cannot Be Judged (0 point) Zara Of The Pride Lands D. van Rooij, NL Kirja Sørensen &
Per Hansen
Mellemklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 2
R-Cert (25 point)
DEVDHJCH KBHJV14
Zindika My Lucky Star Cheyenne T
Caroline Larsen Caroline Larsen
Excellent 2
(8 point)
Mankoya's Jolly Jazzi Birgitta Ebkar, SE Julie K. Lorentzen +
Heidi Nielsen
Åbenklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK (13 point) Hazinas 6th Fanela By U Lena Carlsson Mette Gudnitz &
Jan Damgaard-Nielsen
Excellent 2, CK (11 point) Akizuri Titi Bizi Stinne Elgaard &
Mads Jensen
Mads Roed Rasmussen
Excellent 3 (7 point) Lewanika Inkosazana Helle +
Sophie-Amalie Lauridsen
Kirja Sørensen
Excellent 4 (6 point) Lewanika Idanayi Helle +
Sophie-Amalie Lauridsen
Helle Lauridsen
Very Good (3 point) Hazinas 6th Fidela by U Lena Carlsson Lena Carlsson
Championklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK, Btkl. 3 INTCH DEVDHCH DECH ATCH BECH LUCH PLCH LUVCH Sadikifu Amira Surayya Stefan Becker, DE Tanja Michels, DE
Excellent 2, CK, Btkl. 4
Klubcert, Ny KLBCH
(16 point)
DKCH DEVDHJCH DEBDJSG Red Hot Line
Flaming Star Sevilla
Tatyana Volkova, UA Nada Nikolic
Excellent 3 DEVDHCH Mapambazuko Buumi Xarit D'Afrique Holger Dilk, DE Silvia & Holger Dilk, DE
Veteranklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
Excellent 1, CK
(13 point)
DKCH DEVDHCH INTCH KLBCH Rally-B
M'gongo Surú Basobi
Klaus Lambæk Rikke Sehested &
Mads Roed Rasmussen
Ikke Mødt DKCH Springvalley's Athena Olympia Marie Cotton &
Jeannine Happi, US
Nada Nikolic +
Helene Cortsen

 

Opdrætsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Opdrætter
Bedste Opdrætsklasse
Hædres Præmie
(10 point)
Kennel Hazinas Hazinas 6th
Fadhili By U


DKCH
Hazinas 6th
Fulani Ajabu By U

DKCH SECH INTCH
Hazinas 5th Abuya

Hazinas 6th Fanela By U

Lena Carlsson